Viyana Kongresi Nedir Kimler Katılmıştır Hakkında Bilgi

Viyana Kongresi Nedir Kimler Katılmıştır

Viyana Kongresi anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Viyana Kongresi Nedir, Viyana Kongresi Ne Anlama Gelir, Viyana Kongresi Ne Demektir, Viyana Kongresi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Viyana Kongresi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Viyana Kongresi Anlamı

Viyana Kongresi Nedir Kimler Katılmıştır
Napoléon’u yenilgiye uğratan müttefik devletler tarafından, Avrupa’ya yeni bir düzen vermek amacıyla toplanan kongre (1814-1815). Kongre, Paris Antlaşması (30 Mayıs 1814) uyarınca toplandı. Müttefiklerin (İngiltere, Prusya, Avusturya, Rusya) egemenliğinde geçen ve doksan dolayında devletin katıldığı kongrenin temel hedefi, Fransız Devrimi öncesindeki hanedan ve hükümetleri yeniden kurmaktı. Fransa, Paris Antlaşması ile kabullendiği 1792 öncesi sınırlarına çekildi ve Bourbon Hanedanı başa geçti.

İngiltere sömürgelerini genişletti; Malta, Seylan ve Trinidad Adaları’nı, Yunanistan yakınlarında yedi adayı, Mauritius Adası ve Guyana’nın bir bölümünü aldı. Saksonya’nın büyük bölümü Prusya’ya verildi. Rusya ve Avusturya, Lehistan’ı paylaştı. Belçika ve Hollanda, Oranj Hanedanı’nın egemenliğinde birleştirildi. Avusturya ve Prusya’nın da yer aldığı, 38 Alman devletinden oluşan Germanya Konfederasyonu kuruldu. Lombardia ve Venedik, Avusturya’ya verildi. Rusya, Finlandiya’yı, İsveç de Norveç’i aldı. İsviçre, 22 kantondan oluşan bağımsız ve tarafsız bir konfederal devlet oldu. Uluslararası ırmaklarda ulaşımı düzenleyen kurallar getirildi. Ayrıca köle ticaretini yasaklayan ve elçiliklerle ilgili düzenlemeler getiren kararlar alındı (9 Haziran 1815).

Konu ile ilgili aramalar: Viyana Kongresi Nedir Viyana Kongresi ödev ara Viyana Kongresi kelime anlamı Viyana Kongresi sözlükte ara Viyana Kongresi ansiklopedi bilgi bankası ara Viyana Kongresi ne demek Viyana Kongresi neye denir

Viyana Kongresi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver