Vitiligo Nedir Nasıl Tedavi Edilir-Vitiligonun Doğal Bitkisel Tedavisi Hakkında Bilgi

Aşağıda Vitiligo Nedir Nasıl Tedavi Edilir-Vitiligonun Doğal Bitkisel Tedavisi ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Vitiligo Nedir Nasıl Tedavi Edilir-Vitiligonun Doğal Bitkisel Tedavisi

 

Vitiligo  hastalığı, aslında bir bağışıklık sistemi hastalığı olup, cilde rengini veren melanin pigmentini üreten hücrelerin vücudun savunma sistemi tarafından yok edilmesi neticesinde ortaya çıkmaktadır. Vitiligonun elbette tek sebebi bağışıklık sisteminin rahatsızlanması değildir. Stres etkenleri, viral hastalıklar ve sinir sistemi rahatsızlıkları da vitiligoya neden olabilmektedir.

Vitiligolu kişilerde ciltte melanin pigmentinin üretimi durmakta ve bunun neticesinde ciltte beyaz lekeler görülmektedir. Bu beyaz lekeler özellikle elde, yüzde,  kafada, boyunda göz çevresinde kısacası cildin güneş ışıkları ile temas eden bölgelerinde yoğunlaşabilmektedir.

vitiligo lekeleri

Vitiligo hastalığı günümüzde malesef kesin olarak tedavi imkanının henüz geliştirilmediği bir cilt hastalığıdır. Bu yönüyle aslında sedef hastalığına bir hayli benzemektedir. Diğer yandan vitiligo lekelerinin gelişimi ve yaygınlaşması bazı kremlerle önemli ölçüde durdurulabilmektedir.  Söz konusu kremler ve ilaçlar ile vitiligoya neden olan pigment eksikliği giderilerek ciltte beyaz lekelerin oluşum süreci yavaşlatılmakta ve neredeyse kesilebilmektedir.

Vitiligo lekelerinin diğer cilt lekelerinden en önemli farkı, beyaz-gri renklerde olması ve özellikle vücudun  saç, bıyık, ense, kaş, sakal gibi bölgelerinde rastlanmasıdır. Şayet göz kirpikleriniz kısa bir sürede beyazlaşmaya başladıysa veya saçınızdaki beyazlamalar çok hızlı seyrediyorsa bu durumda bunu vitiligo belirtisi olarak kabul etmek mümkündür.

Vitiligo lekeleri bazı kişilerde lokal olarak görülürken bazılarında vücudun neredeyse tamamına yayılmış olabilmektedir. Özellikle stresin bağışıklık sistemini ciddi anlamda etkilediği kişilerde stresin arttığı dönemlerde vitiligo lekelerinin de arttığı bilinmektedir. Diğer yandan alerjilere karşı hassas bir cilt yapısı olan kişilerin de vitiligoya karşı son derece hassas olduklarını biliyoruz. Özellikle el ve bileklerde görülen vitiligonun stres veya alerji temelli olma ihtimali bulunmaktadır. Yazın güneş yanığı şikayeti yaşayanların da birkaç hafta içerisinde vitiligo lekeleri ile karşı karşıya kalabildikleri bilinmektedir.

 

Vitiligo Nasıl Teşhis Edilir?

Her ne kadar gözle görülen beyaz cilt lekeleri vitiligonun belirgin bir belritisi olsa da doktorun yapacağı biyopsi ile vitiligo hastalığının kesin teşhisi yapılabilmektedir.

vitiligo tedavisi

Vitiligo nasıl tedavi edilir?

 

Vitiligonun günümüzde en etkin tedavisi hiç şüphesiz ultraviyole ışınları ile yapılan UVB ışık tedavisidir. Özellikle ABD de bu yöntem bir çok kişide büyük iyileşme aşamaları sağlamıştır. Özellikle folik asit ve B12 vitamin takviyeleri ile desteklenen ultraviyole fototerapi yöntemi uygulayan hastalarda % 60 lara varan oranda repigmentasyon sağlamış ve bu hastaların ciltleri vitiligo lekelerinden kurtulmuştur.

Diğer yandan melonosit transplantasyonu (pigment hücresi nakli veya ekimi) yöntemi de vitiligo hastalığının tedavisinde başarılı olarak sayılan yöntemlerden birisidir.

 

Cilde uygulanan kortikosteroid kremler ve merhemlerin yanı sıra bağışıklık sisteminin kontrolünü sağlayan immünomodülatör kremler de bilhassa beyazlaşan yani depigmente olmuş alana sürüldüğünde olumlu etkiler oluşturmaktadır.

 

Vitiligo bitkisel tedavi:

Vitligoya karşı en kesin etki veren bitkisel tedavi yöntemi hiç şüphesiz yulaf samanı kürü dür.

Üç tutam (yaklaşık 15 gram) yulaf samanını kaynamakta olan 1 litre suyun içine atınız. Ağzı kapalı olarak hafif ateşte 3 dakika kaynatınız. Ilıdıktan sonra süzünüz. Lekelerin olduğu bölgeye en az 5 dakika uygulayınız (pamuk kullanabilirsiniz). Parmak uçlarınızla lekelerin olduğu bölgeleri hafif hafif bastırmadan yarım dakika oğuşturunuz. Daha sonra tekrar 5 dakika etki ettiriniz. 5 dakikalıketki ettirme süresi tamamlandıktan sonra en az 2 saat ellerinizi yıkamayınız. Bu işleme lekeler kaybolana kadar haftada 3 kez devam ediniz. Tüm bu işlemlere başlamadan önce ellerinizi 2-3 dakika ılık suyun içerisinde yumuşatmanız daha etkili olur.

Kesinlikle kullanılmış olan yulaf samanı suyunu ertesi ve daha sonraki günler için kullanmayınız. Her defasında taze olarak hazırlanması ve kullanılması gerekir. Yulaf samanı suyunu hazırladıktan, süzdükten ve ılıdıktan hemen sonra uygulayınız. Yulaf samanı suyunu bir kaba alıp ellerinizide 5 dakika daldırabilirsiniz. Hazırlanan yulaf samanı suyunun, üzerinden 10 saat geçtikten sonra haricen veya dahilen hiçbir şekilde kullanılmaması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver