Vitiligo Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir, Vitiligo Hastalığı Tedavisi, Vitiligo Hastalığının Tedavisi

vitiligo nasıl geçer, vitiligo nasıl iyileşir, vitiligo tedavi yöntemleri, vitiligo tedavisi

Vitiligo nasıl tedavi edilir?

Bir çeşit bağışıklık sisteminin hastalığı olan vitiligo, melanin pigmentini üreten hücrelerin vücudun savunma sistemi tarafından yok edilmesi ile husule gelen bir hastalık olmakta ve bu soruna ekseri stres, viral hastalıklar ve sinir sistemini bozan sorunlar sebep olmaktadır. Tene rengini veren melanin hücrelerinin yok edilmesine sebep olan bu faktörlerin sonucunda ortaya çıkan vitiligo hastalığında ciltte yer yer beyaz lekelenmeler görülür.

Sponsorlu Bağlantılar

Vitiligo nasıl tedavi edilir?

İlk olarak ellerde, yüzde, kafa, boyun ve göz çevresinde ortaya çıkan beyaz lekelenmeler zamanla ve güneş ışığıyla temas sonucu yoğunlaşmakta ve vücudun diğer bölgelerinde de yayılmaktadır. Bu yönüyle sedef hastalığına benzeyen vitiligonun tedavisi için ultraviyole ışınları ile yapılan UVB ışık tedavisi kullanılır. Bu tedavi metodu folik asit ve B12 vitamin takviyeleri ile desteklenen ultraviyole fototerapi yöntemi uygulamasının ardından yüksek oranda hasta vitiligo lekelerinden kurtulmaktadır.

Beyaz lekelerin yoğunlaşması ve yaygınlaşmasını önlemek için bir takım krem ve ilaçların kullanımı önerilir. Bu ilaçlar aynı zamanda beyaz lekelerin ortaya çıkmasını da durdurur. Bu yöntemlerin yanı sıra melonosit transplantasyonu (pigment hücresi nakli veya ekimi) yöntemi de vitiligo hastalığı tedavisi için büyük bir umut olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver