Vikingler Nedir Kimlerdir Nerede Yaşamışlardır Hakkında Bilgi

Vikingler Nedir Kimlerdir Nerede Yaşamışlardır

Vikingler anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Vikingler Nedir, Vikingler Ne Anlama Gelir, Vikingler Ne Demektir, Vikingler Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Vikingler ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Vikingler Anlamı

Vikingler Nedir Kimlerdir Nerede Yaşamışlardır
Kuzey Halkları olarak da bilinen savaşçı İskandinav halkı. 9-11. yüzyıllar arasında Avrupa’da geniş toprakları ele geçirip sömürgeleştirdiler ve Avrupa tarihi üzerinde derin etkiler bıraktılar.

Sekizinci yüzyılın sonlarında İngiltere’ye yönelik saldırılara başlayan Vikingler 865′te Doğu Anglia ve Northumbria krallıklarını fethettiler ve Mercia Krallığı’nın büyük bölümünü ele geçirdiler. Ama kısa bir süre sonra Wessex Kralı Edward (889-924) bölgedeki Viking egemenliğine son verdi. 980′de Vikingler İngiltere’ye yeniden saldırılar düzenlemeye başladılar ve I. William’ın (1066-1087) hükümdarlığına kadar İngiltere için bir tehtid olmaya devam ettiler.

İzlânda’ya 900′den sonra gelmeye başlayan Vikingler, daha sonra Grönland’da koloniler kurdular. Aynı dönemde Orkney, Faroe ve Shetland adaları ile Man adasında Viking yerleşmeleri kuruldu.

Vikingler 11. yüzyılın sonlarına kadar Fransa’ya saldırılarına devam ettiler ancak ülke çok iyi korunduğundan Britanya adalarındaki kadar geniş alana yayılamadılar. Onuncu yüzyılda Sen Nehri kıyılarında kurulan Viking yerleşmeleri daha sonra Normandiya Düklüğü’nün çekirdeğini oluşturdu. Ayrıca Akdeniz kıyılarına ve İber yarımadasına da saldırılar düzenlediler. Doğuya da seferler düzenleyen Vikingler burada Rusya’nın içlerine kadar ilerleyip Novgorod, Kiev ve birtakım merkezlerde bir süre için egemen oldular. Ancak zamanla Rus adını verdikleri Slav nüfusla karıştılar.

Vikinglerin ayrıca Bizans’ın başkenti Konstantinopolis’te (İstanbul) paralı askerlik yaptığı ve Varaeg muhafız birliği’ni oluşturduğu bilinmektedir.

Konu ile ilgili aramalar: Vikingler Nedir Vikingler ödev ara Vikingler kelime anlamı Vikingler sözlükte ara Vikingler ansiklopedi bilgi bankası ara Vikingler ne demek Vikingler neye denir

Vikingler ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver