Vietnam Savaşı Nedir Kimler Arasında Yapıldı Nedenleri Ve Sonuçları Hakkında Bilgi

Vietnam Savaşı Nedir Kimler Arasında Yapıldı Nedenleri Ve Sonuçları

Vietnam Savaşı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Vietnam Savaşı Nedir, Vietnam Savaşı Ne Anlama Gelir, Vietnam Savaşı Ne Demektir, Vietnam Savaşı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Vietnam Savaşı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Vietnam Savaşı Anlamı

Vietnam Savaşı Nedir Kimler Arasında Yapıldı Nedenleri ve Sonuçları

1955-1975 yılları arasında Kuzey Vietnam ile ABD ve Güney Vietnam arasında yapılan savaş. 1955′te İmparator, Ngo Dinh Diem’i güneyde başbakanlığa atadı ve bir süre sonra halk oylamasıyla monarşiye son verildi. Başbakan Diem, Asya’da komünist rejimin yayılmasından tedirgin olan ABD’nin de ekonomik ve askerî yardımını arkasına alarak otoriter bir düzen kurmaya çalıştı. Seçimlerin yapılmasını engelleyerek Vietnam’ın birleşmesinin önüne geçti. Baskıcı yönetimiyle halkın desteğini yitirdi.

Bu durum Kuzey Vietnam gerilla birliklerinin Güney Vietnam’daki eylemlerinin hız kazanmasına ve destek bulmasına yol açtı. Diem ABD’den askerî yardım almasına karşın gerilla birliklerini durduramadı. 1960′ta bölgeye daha fazla ABD askerî personeli gönderildi. Bu sırada Diem’in ordusunda da kendisine karşı olanların sayısı arttı ve 1963′te yapılan askerî darbe sırasında Diem öldürüldü.

İç karışıklıklar ve gerilla etkinlikleri darbe sonrasında da sürdü. 1964′te Kuzey Vietnam devriye botlarının Tonkin Körfezi’ndeki bir ABD savaş gemisine ateş açtığı iddiasıyla ABD başkanı Lyndon B. Johnson, ABD Deniz Kuvvetleri uçaklarına Kuzey Vietnam’ı bombalama emri verdi. Böylece ABD doğrudan savaşa girmiş oldu. 1969′da ve 1973′te sonuç alınamayan barış görüşmeleri yapıldı. Yaklaşık 20 yıl süren kanlı savaş Ocak 1975′te Kuzey Vietnam saldırısı ve Güney Vietnam ordusunun geri çekilmesiyle sona yaklaştı. Kuzey Vietnam birlikleri hiçbir zorlukla karşılaşmadan Saygon’a girdiler. Savaşın bitiminden sonra geçici bir askerî hükûmetin kurulmasının ardından, 2 Temmuz 1976′da ülke resmen Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti adı altında birleşti ve Hanoi başkent oldu.

Konu ile ilgili aramalar: Vietnam Savaşı Nedir Vietnam Savaşı ödev ara Vietnam Savaşı kelime anlamı Vietnam Savaşı sözlükte ara Vietnam Savaşı ansiklopedi bilgi bankası ara Vietnam Savaşı ne demek Vietnam Savaşı neye denir

Vietnam Savaşı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver