Venöz Yetmezliğin Belirleri Neler, Venöz Yetmezliğin Belirtileri, Venöz Yetmezliğin Belirtisi

venöz yetmezlik, venöz yetmezlik belirtileri nelerdir, venöz yetmezlik nasıl anlaşılır,

Venöz yetmezlik belirtileri

Dolaşım sistemi organlarından olan kan damarları, atardamar (arter) ve toplardamar (ven), kanı vücudun farklı bölümlerine taşımakla görevlidirler. Arter kanı kalpten alarak vücudun farklı bölümlerine taşırken, ven ise tam tersini yapmaktadır. Arterler kandan kirli kanı alıp taşırken, venler ise temiz kanın kalbe taşınmasına yardımcı olurlar. Arterlerde bulunmayan sadece venlerin duvarlarında kan akımına yardımcı olacak kaslar bulunmakta ve bu kaslar kan akımına yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra sadece vende, kalbe doğru ilerleyen kanın yer çekiminin etkisiyle geri kaçmasını engellemek için kapakçıklar bulunur. Ven damarlarında herhangi bir sebepten ötürü husule gelen yapısal bozukluklar, kan akımında aksaklığa yol açacaktır. İşte bu soruna venöz yetmezlik denir.

Sponsorlu Bağlantılar

Venöz yetmezliğin belirtileri

Daha çok kronik olarak husule gelen venöz yetmelikte, venlerin hasara uğradığı, genişlediği ve aşırı dolduğu deri üzerinden gözle görülebilmektedir. Ekseri bacaklarda ortaya çıkar ve %50 kalıtsal bir sorundur. Kalıtsal ve zayıflığı ve damar duvarı zayıflığı bu sorunu meydana getirir.

Venöz yetmeliğin belirtileri ise; bacakların iç yüzü boyunca, dizin arkasında ve baldırın arkasında, mavi, şişkin ve gerginliğini yitirmiş, kıvrımlı şekilde bu damarlar kendini gösterir. Sürekli, tekdüze bir ağrı, bacakda basınç ve ağırlık, ayak ve ayak bileğinde şişlik, etkilenen venlerin civarındaki ciltte kaşıntı, kuruluk, kızarıklık, koyulaşma ve yara oluşumu gibi mütenevvi şikayetler görülür.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver