Vektörel Çarpım Nedir Hakkında Bilgi

Vektörel Çarpım Nedir

Vektörel Çarpım anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Vektörel Çarpım Nedir, Vektörel Çarpım Ne Anlama Gelir, Vektörel Çarpım Ne Demektir, Vektörel Çarpım Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Vektörel Çarpım ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Vektörel Çarpım Anlamı

Başlangıç noktaları aynı olan iki vektörün, büyüklüğü her ikisinin büyüklükleriyle aralarındaki açının sinüs değerinin çarpımına eşit, doğrultusu da kendilerine dik olan üçüncü bir vektör verecek biçimde çarpılması. Aralarında a açısı olan u ve v vektörlerinin vektörel çarpımı w=uxv biçiminde gösterilir ve çarpımın sonucu olan w vektörünün büyüklüğü, w = |u| |v| sin_’dır.

Vektörel çarpımda vektörlerin yazılış sırası önemlidir. Çünkü uxv ile vxu çarpımları, büyüklükleri aynı ama yönleri zıt olan iki vektör verirler (yani uxv=-vxu). w=uxv vektörel çarpımında w vektörünün yönü, pratik olarak şöyle bulunur: Sağ el u vektörünü, aradaki açıyı süpürecek biçimde v vektörünün üzerine kapatırken, öteki parmaklara dik tutulan başparmak, w vektörünün yönünü gösterir.

Konu ile ilgili aramalar: Vektörel Çarpım Nedir Vektörel Çarpım ödev ara Vektörel Çarpım kelime anlamı Vektörel Çarpım sözlükte ara Vektörel Çarpım ansiklopedi bilgi bankası ara Vektörel Çarpım ne demek Vektörel Çarpım neye denir

Vektörel Çarpım ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver