Vejetatif Sinir Sistemi Rahatsızlıkları

VEJETATİF SİNİR SİSTEMİ RAHATSIZLIKLARI

Kökeni vejetatif sinir sisteminden kaynaklanan bazı organ rahatsızlıkları bu şekilde anılır. Vejetatif sinir sistemindeki dengesizlik çoğu kez hayatın sıkıntıları, güvensizlik duygusu, güncel yaşamda her türlü çatışma, vesaire gibi ruhsal yaşantımızla ilişkili olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Doktora giden hastaların yüzde 20 ile 30’u psikosomatik hastalıklardan şikayet etmektedirler. Bu rahatsızlıkların tipik belirtileri, baş ağrısı, uykusuzluk, kalp şikayetleri, mide, bağırsak şikayetleri, korku halleri, baş dönmesi, cinsel rahatsızlıklar, depresif sarsıntılar, solunum şikayetleri, bel kemiği şikayetleridir. Şikayetler genellikle hormonlarla alakalıdır ve örneğin, buluğ, hamilelik, menopoz gibi kriz dönemlerinde ortaya çıkar.

Bazı önemli hastalıklar da başlangıçta vejetatif sinir sistemi rahatsızlığı görüntüsü sergileyebilir. Örneğin, tiroid bezlerinin aşırı çalışması gibi. Eğer hastada gerçekten organik bir rahatsızlık söz konusu değilse, uzman o zaman ruhsal sorunları ortadan kaldırma yoluna gider. Psikoterapi, hastanın kendi eğitimi, alkol, nikotin ve bedensel yüklenimden kaçınmak yarar sağlar. Hastaya durumunu direkt azarlar gibi söylemek, yarar yerine zarar verir.

Sponsorlu Bağlantılar:

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver