Vazektomi Nedir?

Vazektomi

Erkekler için kalıcı bir doğum kontrol yöntemi olan vazektomi, 15-20 dakikalık basit bir müdahaledir. Lokal anestezi altında yapılabilir. Skrotumda bir ya da iki tane 1.5 mm’lik kesi yapılır. Vas deferenslerin (testislerden penise spermi götüren borular) küçük bir bölümü çıkarıldıktan sonra bu tüpler bağlanır ve skrotuma yerleştirilir. Bir iki dikiş atılır. Denetim için muayeneye gidildiğinde menide sperm olmadığından emin olmak için sperm sayımı yapılır. Sperm sayımları negatif çıkana dek bir başka doğum denetim yöntemi uygulanmalıdır.

vazektomi nedir vazektomi ameliyatı
Vazektominin avantajları

Sponsorlu Bağlantılar

Bu müdahale hemen hemen yüzde yüz etkilidir. Tehlikeleri ve komplikasyon olasılığı kadında tubaların bağlanmasından daha düşüktür. İyileşme çabuktur; hormon düzeyinde, meninin görünüşü ya da miktarında herhangi bir değişiklik olmaz. Cinsel istek de etkilenmez.

Vazektominin tehlike ve komplikasyonları

Kesi yerinin altında kan pıhtısı birikebilir, şişme ve enfeksiyon gibi küçük sorunlar çıkabilir. Bu sorunlar başarıyla tedavi edilebilir. Çok azı görülmüş olarak tüpler yeniden birleşebilir; bu yüzden her yıl sperm sayımı yapılmalıdır. Erkekler penislerinde cerrahi müdahale yapılmasından hoşlanmadıkları için en büyük sorunlar psikolojiktir.

Vazektomiden sonra neden öbür doğum kontrol yöntemlerini uygulamak gerekiyor?

Vazektomi yapılan bölgenin üstünde kalan prostat bezi ve seminal keselerde sperm depo edilir. Bunların tümüyle dışarı atılması için 15-20 ejakulasyon gereklidir.

Sponsorlu Bağlantılar:

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver