Vasvar Antlaşması Nedir Maddeleri Sonuçları Hakkında Bilgi

Vasvar Antlaşması Nedir Maddeleri Sonuçları

Vasvar Antlaşması anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Vasvar Antlaşması Nedir, Vasvar Antlaşması Ne Anlama Gelir, Vasvar Antlaşması Ne Demektir, Vasvar Antlaşması Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Vasvar Antlaşması ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Vasvar Antlaşması Anlamı

Vasvar Antlaşması Nedir Maddeleri Sonuçları

Osmanlı İmparatorluğu ile Avusturya İmparatorluğu arasında imzalanan barış antlaşması (10 Ağustos 1664). Kimi tarihçiler, Vasvar Antlaşması’nı, gelecekte Habsburglara karşı Macaristan’da ortaya çıkacak ayaklanmaların temeli sayarlar. Bunun nedeni olarak da, Avusturya’nın bu antlaşmada Osmanlılar ile bir olarak Macarların haklarını çiğnemesini ve koşulların oldukça elverişli olmasına karşın Macarların barış görüşmelerine dahil edilmeyişini gösterirler. Gerçekten de Vasvar Antlaşması ile Macaristan toprakları Avusturya ve Osmanlı İmparatorluğu arasında pay edilmiş, Transilvanya da Osmanlılara bağlı bir prenslik hâline getirilmiştir. Antlaşma 10 maddeden oluşuyordu.

Önemli maddeleri şunlardır: 1) Uyvar ve Novigrad (Neugrad) kaleleri Osmanlılara verilecektir. 2) Her iki tarafın askerî Erdel’i terk edecektir. 3) Erdel kralının Avusturya topraklarına saldırıları önlenecektir. 4) Antlaşma yirmi yıl süreli olacaktır. 5) Avusturya imparatoru padişaha 200.000 kara kuruş gönderecektir. 6) Padişah da imparatora bir elçi ve uygun hediyeler gönderecektir.

Konu ile ilgili aramalar: Vasvar Antlaşması Nedir Vasvar Antlaşması ödev ara Vasvar Antlaşması kelime anlamı Vasvar Antlaşması sözlükte ara Vasvar Antlaşması ansiklopedi bilgi bankası ara Vasvar Antlaşması ne demek Vasvar Antlaşması neye denir

Vasvar Antlaşması ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver