Vaşak Nedir Nerede Yaşarlar Özellikleri Hakkında Bilgi

Vaşak Nedir Nerede Yaşarlar Özellikleri

Vaşak anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Vaşak Nedir, Vaşak Ne Anlama Gelir, Vaşak Ne Demektir, Vaşak Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Vaşak ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Vaşak Anlamı

Vaşak Nedir Nerede Yaşarlar Özellikleri
Memeliler (Mammalia) sınıfının, yırtıcılar (Carnivora) takımının, kedigiller (Felidae) familyasındaki bir türe verilen genel ad. Boyları 80-130, kuyrukları 15-25 cm, ağırlıkları 14-26 kg kadardır. Başları oldukça büyüktür. Bacakları uzun ve kuvvetlidir.

Gövdelerinin genel görünüşü hemen hemen dikdörtgen şeklindedir. Pençeleri çok geniştir ve parmakları bir perdeyle birbirine bağlanmıştır. Bu durum, karlı bölgeler için geliştirilmiş bir uyum olarak görülebilir. Kulaklarının dibi geniştir. Uç kısmında 4 cm kadar olabilen siyah bir kıl demeti vardır.

Vaşakların rengi genellikle duman renginden, kestane kahverengisine ya da pas kırmızısına kadar değişir. İşitme ve görme duyuları çok iyi gelişmiştir. Yalnızca et yerler. Tavşanlar, dağ keçileri, geyikler, kuşlar ve kemirgenlerle beslenirler. Tek tek gezerler. Alacakaranlıkta ve geceleri sürü hâlinde ava çıkarlar. Ormanlarda yaşarlar. Avrupa’dan İran ve Çin’e kadar yayılmışlardır. Kuzey Amerika’nın ormanlık bölgelerinde de bulunurlar. Ülkemizin bazı kesimlerinde görülmektedir.

Konu ile ilgili aramalar: Vaşak Nedir Vaşak ödev ara Vaşak kelime anlamı Vaşak sözlükte ara Vaşak ansiklopedi bilgi bankası ara Vaşak ne demek Vaşak neye denir

Vaşak ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver