Varşova Paktı Nedir Üyeleri, Kimler Arasında Yapıldı Hakkında Bilgi

Varşova Paktı Nedir Üyeleri, Kimler Arasında Yapıldı

Varşova Paktı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Varşova Paktı Nedir, Varşova Paktı Ne Anlama Gelir, Varşova Paktı Ne Demektir, Varşova Paktı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Varşova Paktı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Varşova Paktı Anlamı

Varşova Paktı Nedir Üyeleri, Kimler Arasında Yapıldı
14 Nisan 1955′te Varşova’da SSCB, Bulgaristan, Polonya, Romanya, Çekoslovakya, Macaristan, Arnavutluk ve Demokratik Almanya Cumhuriyeti arasında imzalanan “Dostluk, İşbirliği ve Karşılıklı Yardım Antlaşması” çerçevesinde kurulan askerî pakt. 5 Haziran 1955′te yürürlüğe giren antlaşma 20 yıllık süre için yapıldı ve üyelerin karşı çıkmaması durumunda sürenin kendiliğinden onar yıl uzaması kararlaştırıldı. 26 Nisan 1985′te antlaşmanın süresi 20 yıl daha uzatıldı. Amacı, bir ya da birden çok üyesine karşı yapılacak silâhlı saldırı karşısında kolektif bir savunma sağlanması, barış ve güvenliğin korunması olarak açıklandı. En üst politik organı, üye ülkelerin komünist partilerinin birinci sekreterlerinden, devlet başkanlarından, dışişleri ve savunma bakanlarından oluşan “Politik Danışma Komisyonu”dur.

Bu organın “Birleşik Sekreterlik” ve “Sürekli Komisyon” olmak üzere iki alt organı vardır. Bu organlar Moskova’dadır. En üst askerî organıysa “Silâhlı Kuvvetler Birleşik Karargâhı”dır. 1969′da da “Askerî Konsey” ve “Savunma Bakanları Komitesi” olmak üzere iki yeni kurum oluşturuldu. Çin-Sovyet çatışması nedeniyle Arnavutluk 1968′de resmen üyelikten ayrıldı. 1989′da Doğu Avrupa ülkelerindeki rejim değişiklikleri paktın geçerliliğini büyük ölçüde ortadan kaldırdı. Haziran 1990′da Macaristan’da, üye ülkelerin pakttan ayrılarak 10 yıl içinde tarafsız statüye geçmesini öngören yasa onaylandı. Eylül’de Federal Almanya ile birleşme sürecinin sonuna yaklaşan Doğu Almanya pakttan tamamen ayrıldı. NATO’nun Doğu bloku ülkelerindeki karşılığı olan Varşova Paktı askerî kanadının Nisan 1991′de dağılmasından sonra Sovyet kuvvetleri Pakt’ın eski üye ülkelerinden çekildi.

Konu ile ilgili aramalar: Varşova Paktı Nedir Varşova Paktı ödev ara Varşova Paktı kelime anlamı Varşova Paktı sözlükte ara Varşova Paktı ansiklopedi bilgi bankası ara Varşova Paktı ne demek Varşova Paktı neye denir

Varşova Paktı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver