Varna Savaşı Nedir Sonuçları, Kimler Arasında Yapıldı Hakkında Bilgi

Varna Savaşı Nedir Sonuçları, Kimler Arasında Yapıldı

Varna Savaşı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Varna Savaşı Nedir, Varna Savaşı Ne Anlama Gelir, Varna Savaşı Ne Demektir, Varna Savaşı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Varna Savaşı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Varna Savaşı Anlamı

Varna Savaşı Nedir Sonuçları, Kimler Arasında Yapıldı
Osmanlı Devleti’nin, Bulgaristan’da bulunan Varna yakınlarında Haçlı ordusunu bozguna uğrattığı savaş (10 Kasım 1444). Bu savaş, Osmanlıların Balkanlar’daki durumunu güçlendirmiştir. Ayrıca, Avrupalıların İstanbul’un Osmanlıların eline geçmesini önleme çabaları sonuçsuz kalmıştır.

Polonya ve Macaristan kralı Wladyslaw ile Edirne-Segedin Antlaşması’nı imzalayan Osmanlı Hükümdarı II. Murat, tahtını 12 yaşındaki oğlu II. Mehmet’e (Fatih Sultan Mehmet) bırakarak Manisa’ya çekildi. Osmanlı tahtına deneyimsiz bir çocuğun geçtiğini öğrenen Avrupalılar, Türkleri Balkan topraklarından çıkarmak için bu fırsattan yararlanmayı düşündüler. On yıl süreli Segedin Antlaşması’nı bozmak için çalışmalara başladılar. Henüz antlaşmanın 50. gününde, Lehistan ve Macaristan krallığı, Hünyadi Yanoş komutasındaki ordusunu Osmanlı sınırına doğru harekete geçirdi. 10 bin kişilik Macar ordusu, Eflâk, Sırp, Hırvat, Leh, Alman ve İtalyan birliklerinin katılımıyla geniş bir Haçlı ordusuna dönüştü.

Düşman ilerleyişini görüşmek için Edirne’de toplanan Divân-ı Hümayun üyeleri, öncelikle II. Murat’ın ordunun başına geçmesi için görüş birliğine vardı. Ancak II. Murat, kendisine yapılan ilk çağrıyı reddetti. Bunun üzerine II. Mehmet, babası II. Murat’a bir mektup yazarak, kendisini padişah sayıyorsa devletini tehlikeden kurtarmak için ordunun başına geçmesini, kendisini padişah saymıyorsa sadık bir yurttaş olarak padişahın buyruğuna uyup yine ordunun başına geçmesini istedi. Bunun üzerine, Edirne’ye gelen II. Murat, ordusunu toparlayarak harekete geçti. Haçlı ordusuyla Osmanlı ordusu, Varna’da karşı karşıya geldi. Haçlı ordusu, savaşın başlangıcında üstün duruma geçti. Ancak, Macar Kralı Wladyslaw’ın Osmanlı okçuları tarafından öldürülmesinden sonra, Haçlı ordusu dağıldı ve ağır bir yenilgi aldı.

Varna zaferi, II. Mehmet’in tahtı babası II. Murat’a bırakmasına, Osmanlı Devleti’nin Avrupa topraklarında yerleşmesine ve Bizans İmparatorluğu’nun Türk kıskacı altında kalmasına yol açtı.

Konu ile ilgili aramalar: Varna Savaşı Nedir Varna Savaşı ödev ara Varna Savaşı kelime anlamı Varna Savaşı sözlükte ara Varna Savaşı ansiklopedi bilgi bankası ara Varna Savaşı ne demek Varna Savaşı neye denir

Varna Savaşı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver