Varis Nedir Neden Olur Belirtileri Ve Tedavisi Yöntemi Hakkında Bilgi

Varis Nedir Neden Olur Belirtileri Ve Tedavisi Yöntemi

Varis anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Varis Nedir, Varis Ne Anlama Gelir, Varis Ne Demektir, Varis Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Varis ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Varis Anlamı

Varis Nedir Neden Olur Belirtileri ve Tedavisi Yöntemi
Toplardamar genişlemesi. Kanı kalbe geri taşıyan damarlar toplardamar olarak adlandırılır. Bu damarlar kan akışının kalbe doğru tek yönlü olmasını sağlayan kapakçıklar içerirler. Toplardamarlarda oluşan tıkanıklıklar ve aşırı basınç bu kapakçıkların düzgün kapanmasını engelleyerek geriye doğru kaçaklara neden olurlar. Sonuçta bacaklardaki yüzeysel toplardamarlar genişler, uzar ve büklümlü bir görüntüyle varisler oluşur.

Toplardamarlar açıklığı kalbe doğru bakan kapakçıklar içerir. Bu kapakçıklar, göğüs ve karın içinde, öksürme, hapşırma, ıkınma, yürüme, koşma vb. nedenlerle basıncın arttığı durumlarda bu artışın uzuvlardaki toplardamarlara yansımasını engeller ve kan akımı daima kalbe doğru olur. Kapakçıklarda herhangi bir nedenle oluşan kaçaklar, daha aşağıdaki damarlarda aşırı basınç artmasına yol açar. Zaman içinde yüksek basınçla normalden fazla gerilen bu damarlarda, genişleme, uzama ve büklümlenmeler oluşur. Bir yandan genişleyerek yapısı bozulan bu damarlar, kendi içlerindeki kapakçıklar da karşılıklı gelemediklerinden, aşağıya doğru kaçaklara, Böylece daha da aşağılara yansıyan yüksek basınç, buralardaki damarlarda da varislerin oluşmasına neden olur.

Gece oluşan kramplar, kaşıntı, şişkinlik, ayakta kalmayla ağrı, sıkça görülen şikâyetlerdir. Bu şikâyetler, varislerin büyüklüğü ya da sayısıyla orantılı değildir. Bayanlarda hamilelik ve menstruasyon sırasında varislerle ilgili şikâyetler artar. Kadınlarda varislere, erkeklere oranla dört kez daha sık rastlanır.

Konu ile ilgili aramalar: Varis Nedir Varis ödev ara Varis kelime anlamı Varis sözlükte ara Varis ansiklopedi bilgi bankası ara Varis ne demek Varis neye denir

Varis ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver