Varis Nasıl Geçer, Varis Nasıl Tedavi Edilir, Varis Tedavisi

varisi önleme yolları, varisi önlemek, varisin önlenmesi için, varisin tedavisi

Varis nasıl önlenir?

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Atardamarlar temiz kanı vücudun çeşitli dokularına ve organlarına gönderirken, pis kan ise toplardamarlar sayesinde kalbe gönderilmektedir. Bir takım mekanizmalar kirli kanın geriye kaçmasını önler; ancak bu mekanizmalarda görülen bozukluk bacaklardaki kirli kanın kalbe ulaşmasını önlediği için toplardamarlar genişler, belirginleşir ve kıvrımlı bir hal alarak varis dediğimiz sorun ortaya çıkar. Genellikle üst ve alt bacaktaki yüzeysel damarlar varis için oldukça elverişli olduğundan varis bu bölgelerde husule gelir.

Daha çok kadınların sorunu olan varis, ekseri 50-60 yaş aralığındaki kadınlarda daha belirgin olarak ortaya çıkar. Bacalarda şiddetli ağrı, kramp, lekelenme ve sıcaklıklı hissi gibi belirtilerle kendini ifşa eden varis, şişman ve gebe kadınları tehdit eder. Ayrıca genetik faktörlerde varis oluşumunda rol oynar. Ailesinde varis hastası olan bir kişide varisin görülme riski daha fazladır.

Tedavisi oldukça çeşitli olan varis son yıllarda lazerli tedavi metotları ile yok edilmektedir. Ayrıca son dönemlerin popüleri olan varis çoraplarının da varis tedavisinde önemli etkileri bulunur. Ancak ilerlemiş olan varis vakalarında tedavi çokta başarılı değildir. Bu nedenle varisin önlenmesi için tedaviye çok geç kalmamak gerekir. Çeşitli tedavi yöntemleri ile giderilen varisin tekrar ortaya çıkma ihtimali de yüksektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver