Varikosel Hastalığı Tedavi Yolları, Varikosel Hastalığı Tedavi Yöntemleri, Varikosel Hastalığı Tedavisi

varikosel hastalığının tedavisi, varikosel nasıl tedavi edilir, varikosel nasıl teşhis edilir, varikosel tedavi

Varikosel tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Bebek sahibi olamayan çiftler için geniş bir araştırma yapan uzmanlar, yaklaşık olarak erkeklerin yüzde 42’sinde varikosele bağlı kısırlık tanısı koydular. Testis damarlarında genişleme, varisleşme sorunu olan varikosel hastalığının başlangıç döneminin ergenlik olduğunu düşünülmektedir. Ergenlikte oluşan bu hastalık, ileri ki yaşlarda fark ediliyor ve o zamana kadar da ilerlemiş oluyor.

 

Spermleri etkileyen varikosel, kısırlık nedeniyle hekime başvuranların birçoğunda meydana gelmekte ve kısırlık sebeplerinin en sık hastalanan sorunlarından birisi olmakla beraber, verdiği ağrıda çoğu kez dayanılmazdır. Bu nedenle varikosel tedavisi şarttır. Ancak bazı hastalarda kısırlık ve ağrı problemlerine yol açmadığı da görülür. Bu kişilerde ise tedaviye gerek yoktur.

 

Varikosel nasıl teşhis edilir?


Üroloji-androloji uzmanları, varikosel tedavisi için hastayı önce muayene ederler. Tek bir muayene yöntemi ile hastalığın teşhisini koymak mümkündür. Doppler ultrasonografiyle varikoeslin varlığı rahatça anlaşılır.

 

Varikosel Tedavisi

 

Üroloji-androloji uzmanları detaylı bir testin ardından aldıkları sonuçlara ve yaptıkları incelemelere göre varikoselin tedavisine başlarlar. Varikosel hastalığının tedavisi için mikro cerrahi varikosel ameliyatı gereklidir. Bu ameliyat en etkili çözüm yollarındandır. Mikro cerrahi varikosel ameliyatı ile bugüne kadar büyük başarılar elde edilmiştir. Hastaların bir kısmı ameliyattan sonra rahatlıkla normal yollarla çocuk sahibi olmuşlardır. Diğer bir kısmı ise, tüp bebek yöntemi ile hasretlerini dindirmiştir. Mikro cerrahi varikosel ameliyatının ardından tüp bebek öncesi varikoselin opere edilmesi, sperm hücrelerinin etkisinin artmasını ve gebelik şansının yükselmesini sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver