Varikosel Ameliyatı Tedavisi-Varikosel Nedenleri Kısırlığa Neden Olur mu? Hakkında Bilgi

Aşağıda Varikosel Ameliyatı Tedavisi-Varikosel Nedenleri Kısırlığa Neden Olur mu? ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Varikosel Ameliyatı Tedavisi-Varikosel Nedenleri Kısırlığa Neden Olur mu?
varikosel

varikosel

Varikosel, özellikle erkeklerde özellikle sol testiste görülen bir rahatsızlık olup erkeklerin % 15-40 ını etkilemektedir.  Varikosel, Skrotum da meydana gelen genişlemiş varisli damarlara verilen isimdir. Varikoselin tedavisi aynı zamanda erkeğin fertilitesini yani bebek yapma yeteneğine sahip sperm üretebilmesine de olanak sağlamaktadır. Çocuk sahibi olamayan erkeklerin yaklaşık 3 te 1 inde varikosel görülebilmektedir. Varikosel ameliyatları, ayakta yapılabilen ve lokal-genel anestezi ile uygulanan cerrahi operasyonlardır. Bu operasyonlarda varikosele neden olan kılcal damarlar tespit edilerek bu damarlara giden kan akışı cerrahi ameliyatla kesilir.

Alternatif yöntem olarak ta varikosel tedavisinde perkütan embolizasyon adı verilen cerrahi olmayan bir prosedür yardımıyla varikosel tedavisi yapılabilir . Bu yöntemde küçük bir kateter, kasık ya da boyun bölgesinden büyük bir damar yoluna yerleştirilerek varikosel olan damara doğru ilerlenir ve bu damar daha sonra bir balon veya ilaç tarafından bloke edilir.

Varikosel Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Varikosel tedavisi genellikle ayakta yapılan bir tedavi tekniğidir. Rutin bir varikosel ameliyatı sonrasında kişi 4 saat içinde evine dönebilir. Ameliyattan sonraki birkaç gün için hastaya ağrı kesici ilaçlar reçete edilir.

Varikosel ameliyatı sonrasındaki 2. günde hasta hafif tempolu işleri rahatlıkla yerine getirebilir. 1 hafta içinde ise hasta tam anlamıyla günlük hayatına dönebilir.

Varikosel Neden Tehlikeli ve Tedavi Edilmesi Gereken Bir Rahatsızlıktır?

Varikosel testislerde sıcaklığı yükseltmkte ve testisleri besleyen damarların zayıflamasına yol açmaktadır. Varikosel olan erkeklerde kısırlığa neden olan mekanizma tam olarak anlaşılmasa da, varikoselin sperm üretimini engellediği ve spermleri öldürdüğü sanılmaktadır Bozulmuş sperm yapısına sahip erkeklerin bebek sahibi olabilme olanakları bir hayli kısıtlanmaktadır.

Varikosel Ameliyatı Sonrası Kısırlık Riski Azalır mı?

Yapılan araştırmalarda varikosel tedavisi sonrasında çiftlerin çocuk sahibi olma yüzdelerinin 2 katına yakın bir artış gösterdiği ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle varikosel tedavisi, erkeklerde kısırlık riskini yarı yarıya düşürmektedir diyebiliriz.

Varikosel Ameliyatının Riskleri ve Yan Etkileri:

-Ameliyat yerinde enfeksiyon riski
Drenaj gerektiren durumlarda skrotumda sıvı birikmesi (hidrosel)
Kasık bölgesine arter veya sinirlerin yaralanması

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver