Varan Nedir Nerede Yaşarlar Özellikleri Hakkında Bilgi

Varan Nedir Nerede Yaşarlar Özellikleri

Varan anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Varan Nedir, Varan Ne Anlama Gelir, Varan Ne Demektir, Varan Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Varan ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Varan Anlamı

Varan Nedir Nerede Yaşarlar Özellikleri
Pullusürüngenler takımının varangiller familyasından, çok büyük kertenkele (Varanus). Afrika, Güney Asya ve Avustralya’da yaşarlar. Başları uzunca, bacakları güçlü, parmakları sivri tırnaklı, kuyrukları uzundur. Gözkapakları hareketli, dilleri uzun ve çatallıdır. Suda, karada ya da ağaçlarda yaşayan çeşitli türleri vardır. Gündüzleri avlanırlar. Çok çevik ve yırtıcı hayvanlardır.

Küçük memeliler, kuşlar, balıklar, sürüngenler, böceklerle beslenirler. Leş yedikleri de olur. Yumurtayla ürerler. Derileri ve beyaz, yenebilen etleri için avlanırlar. Düşmanlarından korunmada kuyruklarını silâh olarak kullanırlar.

Başlıca türleri, yaşayan varanların en büyüğü olan ve Sonda Adaları’nda (özellikle Komodo Adası’nda) yaşayan, 3 m. boyundaki dev varan ya da komodo varanı (Varanus komodoensis); Kuzey Afrika ve Güneybatı Asya’da kurak bölgelerde yaşayan, 1,30 m. boyundaki çöl varanı (V. griseus) ve Afrika’da su kenarlarında yaşayan, 1,70 m. boyundaki Nil varanıdır

Konu ile ilgili aramalar: Varan Nedir Varan ödev ara Varan kelime anlamı Varan sözlükte ara Varan ansiklopedi bilgi bankası ara Varan ne demek Varan neye denir

Varan ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver