Vapur Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır Hakkında Bilgi

Vapur Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır

Vapur anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Vapur Nedir, Vapur Ne Anlama Gelir, Vapur Ne Demektir, Vapur Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Vapur ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Vapur Anlamı

Vapur Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır
Buhar gücüyle çalışan deniz taşıtlarının ortak adı. İstimbot ya da buharlı gemi olarak da bilinir. Önceleri yalnızca ırmaklarda yolcu ve ticarî mal taşımacılığında kullanılan çarklı tekneler buharlı gemi olarak adlandırılırdı. Sonraları geliştirilen buhar makineleri açık denizlerde yol alan gemilerde de kullanılmaya başlanınca, buhar gücüyle çalışan her türlü deniz aracı artık bu adla anılmaya başlandı.

İlk buharlı gemi 1807 yılında Robert Fulton tarafından yapıldı. Fulton yaptığı bu vapura Clermont adını verdi. Clermont, 51 m uzunluğundaydı ve 8 km/saat hıza kadar çıkabiliyordu. Clermont 1807′de, ABD’deki Hudson Irmağı’nda sergilendi. Buradaki gösterisini büyük bir başarıyla tamamladı. Bir süre sonra Clermont, New York ile Albany arasında düzenli seferler yapmaya başladı.

Bugün vapurlar, ilk hâllerine göre çok daha gelişmiş olarak hizmet vermeye devam etmektedirler.

Konu ile ilgili aramalar: Vapur Nedir Vapur ödev ara Vapur kelime anlamı Vapur sözlükte ara Vapur ansiklopedi bilgi bankası ara Vapur ne demek Vapur neye denir

Vapur ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver