Vanuatu Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti Hakkında Bilgi

Vanuatu Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti

Vanuatu anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Vanuatu Nedir, Vanuatu Ne Anlama Gelir, Vanuatu Ne Demektir, Vanuatu Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Vanuatu ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Vanuatu Anlamı

Vanuatu Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi ve Başkenti

Resmî adı Vanuatu Cumhuriyeti’dir. Başkenti Vila olan ülkenin nüfusu 192 848 (2000), yüz ölçümü 12 190 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Büyük Okyanus’un güneybatısında, Avustralya’nın kuzeybatısında yer alan küçük ülke, batıda Avustralya, kuzeybatıda Papua Yeni Gine ve Solomon adalarıyla çevrilidir.

On üç büyük ve çok sayıda da küçük adadan oluşur. Çoğu dağlık olan ve volkanik kökenli adalar dar kıyı ovalarıyla çevrilidir. Adalarda tropik okyanus iklimi egemendir. Doğal kaynakları; orman ve büyükbaş hayvan olan ülkenin başlıca tarım ürünleri kopra, kakao ve kahvedir. Endüstrisi balık ve et ürünleriyle turizme dayalıdır. Başlıca kentleri Vila, Luganville ve Isangel’dir.

Para birimi Vatu olan ülkenin resmî dili İngilizce, Fransızca ve Bislama dilidir. Vanuatu’da halkın çok büyük bir bölümü Hristiyan’dır. Ülkede kişi başına ulusal gelir 1289$, zorunlu eğitim süresi 6 yıl ve ortalama ömür de 65 yıldır.

Konu ile ilgili aramalar: Vanuatu Nedir Vanuatu ödev ara Vanuatu kelime anlamı Vanuatu sözlükte ara Vanuatu ansiklopedi bilgi bankası ara Vanuatu ne demek Vanuatu neye denir

Vanuatu ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver