Valide Sultan Nedir Kimdir Hakkında Bilgi

Valide Sultan Nedir Kimdir

Valide Sultan anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Valide Sultan Nedir, Valide Sultan Ne Anlama Gelir, Valide Sultan Ne Demektir, Valide Sultan Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Valide Sultan ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Valide Sultan Anlamı

Valide Sultan Nedir Kimdir
Osmanlı padişahlarının annelerine verilen unvan. Saray protokolünde padişahtan sonra gelirdi. Padişah çocuksa Valide Sultan, “naibei saltanat” (saltanat vekili) olurdu. Osmanlı hanedanında bu şekilde iki valide sultan vardır: IV. Murat’ın çocukluğunda saltanat vekili olan annesi Kösem Mahpeyker Valide Sultan ve bu padişahın yeğeni IV. Mehmet’in çocukluğunda saltanat vekili olan annesi Hatice Turhan Valide Sultan. Valide sultanların vezirler gibi “has”ları vardı. Bunların geliriyle geçinirlerdi. Ayrıca kendilerine Darphane’den belli bir ödenek de verilirdi. Topkapı Sarayı’nda kendilerine ayrılan bir dairede otururlardı. Valide sultan deyimini ilk kez III. Murat kendi annesi için kullandı ve bu unvan yaygınlaştı. Bir padişah öldüğü ya da tahttan indirildiği zaman annesi, Topkapı Sarayı’ndan Eski Saray’a gönderilirdi. Yeni hükümdarın annesi de, Eski Saray’dan Topkapı Sarayı’na, valide alayı denilen özel bir törenle getirildi. Tanzimattan sonra bu tören geleneği ortadan kalktı.

Konu ile ilgili aramalar: Valide Sultan Nedir Valide Sultan ödev ara Valide Sultan kelime anlamı Valide Sultan sözlükte ara Valide Sultan ansiklopedi bilgi bankası ara Valide Sultan ne demek Valide Sultan neye denir

Valide Sultan ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver