Vakıf Nedir Hakkında Bilgi

Vakıf Nedir

Vakıf anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Vakıf Nedir, Vakıf Ne Anlama Gelir, Vakıf Ne Demektir, Vakıf Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Vakıf ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Vakıf Anlamı

Belirli bir mal ya da para varlığının bir amacı gerçekleştirmek için, koşullu olarak oluşturulan bir tüzelkişiliğe devredilmesi. Vakıflar, önceleri dinî amaçla oluşturulan kurumlardı. Özellikle Orta Çağ’da, Doğu ve Batı’da din kurumlarının ve tarikatların çevresinde çok yaygınlaştı. Osmanlı Devleti’nde önemli bir yeri olan vakıflar, Fatih döneminde denetim altına alındı. Genellikle cami ve hastane gibi yapıların bakımı ve işletilmesi bu tür kurumlarla yürütülürdü. Bugün, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce yönetilen ve denetlenen vakıfların hukukî durumu 90 sayılı yasayla belirlenmiştir. Buna göre vakıflar, kamu yararına çalışmak üzere gerçek ya da tüzel kişiler tarafından kurulabilir. Vakfın kuruluşu, asliye mahkemesi tarafından tescil edilen vakıf senedinin, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne kaydından sonra, Resmî Gazete’de yayınlanmasıyla tamamlanır.

Konu ile ilgili aramalar: Vakıf Nedir Vakıf ödev ara Vakıf kelime anlamı Vakıf sözlükte ara Vakıf ansiklopedi bilgi bankası ara Vakıf ne demek Vakıf neye denir

Vakıf ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver