Vajinada Akıntı ve Kaşıntının Nedenleri

Vajinada kaşıntı ya da bol miktarda, değişik renge sahip ve kötü kokulu bir akıntı olabilir.

Vajinada akıntının ve vajinada kaşıntının nedenlerine baktığımızda ilk olarak mantar enfeksiyonları akla gelmektedir. Bu tür rahatsızlıklarda akıntının kıvamı koyu, rengi beyaz ve peynirimsi bir görüntüde olur. Vajinanın olduğu bölge tahriş olur ve kaşınır. Mantar enfeksiyonları daha çok antibiyotik kullanıldığı dönemlerde, doğum kontrol hapı kullanıldığı dönemlerde ve gebelik döneminde gelişmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Diğer bir neden; tampon veya diyaframın vajina bölgesinde unutulmasıdır. Akıntınız yoğun fakat bunun dışında sizi rahatsız eden başka bir şey yoksa tampon ya da diyafram unutup unutmadığınıza bakın.

Leğen kemiği iltihabı ve salpenjit adını verdiğimiz fallop tüplerinin iltihabı da renksiz, kötü, çürük kokulu bir akıntıya ve aynı zamanda leğen kemiğinde ağrıya neden olabilirler. Yorgunluk, ürperme, düşük ateş, sırtın alt bölümlerinde ağrı, adet düzensizliği ve iştahsızlık da görülebilmektedir. Leğen kemiği iltihabı veya salpenjit olması durumunda mutlaka doktora gitmek gerekir. Çünkü bu tür enfeksiyonlar tıbbi müdahale gerektirir.

Yukarıda sayılan nedenlerin dışında cinsel yolla bulaşan hastalıklar, şeker hastalığı, alerji ve menopoz da vajinada akıntıya ve kaşıntıya sebep olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar:

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver