Vajina İltihabı, Vajina İltihabı Belirtileri, Vajina İltihabı Nedenleri

vajina iltihabı tedavisi, vajina iltihaplanması, vajina iltihaplanması belirtileri, vajina iltihaplanması nedenleri

Vajina iltihaplanması

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Vajina iltihaplanması yani tıptaki adı ile Vaginit, her biri canlı etkenler olan mikroorganizmalardan meydana gelmekte, nedenlerine ve hastanın yaşına göre de tekrarlanma sıklığı değişmektedir. Bakteriler, mantarlar ve virüsler gibi canlı mikroorganizmalar özellikle cinsel hayatı aktif olan kadınları esir almaktadır.

Vajina iltihaplanması belirtilerinden bahsedecek olursak idrar yaparken yanma hissi, vajinada kaşıntı, koku ve peynir gibi kesikli akıntı, sık sık tuvalete gitme ihtiyacıdır. İdrar yaparken yanma ve vajinada kaşıntı vajina iltihaplanmasının en sık rastlanılan belirtileridir

Vajina iltihaplanması tedavisi için öncelikle antibiyotik uygulamasına başlanır. Antibiyotik uygulaması çoğu zaman başarılı olmuştur. Bazı hastalarda östrojen hormonundan yararlanılmaktadır. Bilhassa ergenlik öncesi ve menopoz sonrası vajina mukozasını kalınlaştırmak için faydalanılan östrojen, bu bölgedeki yararlı hücreleri çoğaltarak lastik asidinin üretimini sağlar. Asidin artması, mukozanın kalınlaşması vajinanın iltihalanmalara karşı dirençli olmasını sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver