Vadi Nedir Hakkında Bilgi

Vadi Nedir

Vadi anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Vadi Nedir, Vadi Ne Anlama Gelir, Vadi Ne Demektir, Vadi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Vadi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Vadi Anlamı

İki dağ arasındaki geçit. Vadiler ya yeryüzündeki sıkışmaların etkisiyle dağlarla birlikte oluşurlar ya da akarsuların etkisiyle yataklarını aşındırarak meydana gelirler.

Irmakların yarmasıyla ve dağ aşınmasıyla oluşan vadiler tipik olarak V biçimli olur. Buzulların çekilmesinden sonra ortaya çıkan vadilerse U biçimlidir. Vadilerin evrimini daha çok iklim koşulları ve kayalıkların türü belirler. Çoğu vadiler içlerinden geçen ırmakların akış rejimiyle uyum içindedir. Bir zamanlar bütün vadilerin çok büyük çaplı tektonik olayların açtığı büyük yarıklar olduğu düşünülüyordu.

Konu ile ilgili aramalar: Vadi Nedir Vadi ödev ara Vadi kelime anlamı Vadi sözlükte ara Vadi ansiklopedi bilgi bankası ara Vadi ne demek Vadi neye denir

Vadi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver