Uzun ilişkilerdeki ayrılık kararı ailelere nasıl anlatılmalı? Ne zaman anlatılmalı?

İlişkilerde ayrılık sürecine ailelerin katılmasını doğru bulmuyorum. Bizim ülkemizde, aileler sıklıkla ilişkiye müdahil oluyor. Oysa iki yetişkin insanın ilişkisi sadece kendilerini ilgilendirir. Ailelerin devreye girmesi, çiftlerden biriyle konuşması süreci daha komplike bir hale getirebiliyor ve süreç üzerinde olumsuz etkiler olabiliyor.

Ayrıca, ailelerden yardım almak, partneri ikna etmesi için aileleri seferber etmek pek yetişkin davranışı değil. Ailelerin zorlaması ısrarıyla süren bir ilişki ne kadar uzun sürebilir. İlişki bitecekse zaten biter. Aile sadece, tek başına ekonomik olarak ayakta duramayacak olan (en azından kısa vadede) ve bir süre ailenin desteğine ihtiyaç duyacak olan kişiye destek verecekse önemli. O zaman kişi tabii kararını verecekse ailenin desteği olup olmayacağını öğrenmeli. Ve planlarını buna göre kurmalı.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Ailesine güvenip ilişkisini bitirmemeli bence kimse. Öncelikle kendi başına ayakta durmanın yollarını bulmalı. Bir de son zamanlarda sık gördüğüm bir şey, çiftlerin ailelerinin torunu büyütmek zorunda olduğunu düşünmesi ve buna güvenerek çocuk sahibi olması. Hafta boyunca çocuklarını anne babalarına götüren, neredeyse ziyaretçi gibi gidip çocuğunu gören çiftler görüyorum. Çocuğu büyüten kişi aslında anneanne/babaanne ve dedeler. Bunu da sorunlu buluyorum. Elbette anneanne/babaanne ve dedeler torunlarının büyütülmesinde çocuklarına yardımcı olabilir, ama bu onların görevi değil ve anne baba çocuğun sorumluluğunu almalı ve
ayrılık sürecinde bunun da planlamasını yaparak ayrılmalı.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver