Uyuz Nedir Neden Olur Belirtileri Ve Tedavisi Yöntemi Hakkında Bilgi

Uyuz Nedir Neden Olur Belirtileri Ve Tedavisi Yöntemi

Uyuz anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Uyuz Nedir, Uyuz Ne Anlama Gelir, Uyuz Ne Demektir, Uyuz Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Uyuz ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Uyuz Anlamı

Uyuz Nedir Neden Olur Belirtileri ve Tedavisi Yöntemi
Uyuz böceğinin, üst derinin altına girerek yaptığı kaşındırıcı, bulaşıcı bir deri hastalığı. Halk arasında gale’ ya da gidişik’ olarak da bilinir.

Uyuz böceği, ancak bir mikroskop ya da büyüteç yardımıyla görülebilecek büyüklüktedir ve tüm yaşamını insan vücudunda geçirir. Yakın temasla kişiden kişiye geçer. Böcek derinin üst katmanlarında tüneller açarak ilerler ve kaşıntıya neden olur. Bu kaşıntı sonucunda deride iltihaplanma görülebilir. Uyuz hastalığının pislikle bir ilgisi yoktur, böcek temiz bir ciltte de yaşayabilir.

Uyuzlu hastalar en çok gece kaşıntılarından şikâyet ederler. Gündüzleriyse hastanın hareketsiz kaldığı dönemlerde, dayanılması daha kolay bir kaşıntı görülebilir. Ayrıca 1 cm’ye varan kırık çizgi ya da S şeklindeki tüneller uyuzun belirtileri arasında sayılabilir. Uyuz böceğinin en çok el parmaklarının arasına, bileklere, kolların iç kısımlarına, genital bölgeye, karnın alt kısmına, kalçalara ve bacaklara yerleştiği görülür. Göğüs, sırt ve baş, tutulmayan bölgelerdir; ancak bebeklerde tüm deri yüzeyinde uyuz görülebilir.
Uyuz, uygun şartlar olduğunda toplumda kolayca yayılma riski olan bulaşıcı bir hastalıktır. Bulaşma kaynağı, uyuz böceği taşıyan insanlardır. Çoğu kimse uyuzu cinsel temasla bulaşan hastalıklar arasında kabul etse de, bulaşma cinsel temastan çok, yakın temasla olur. Uyuzlu bir kimse aile bireylerine hastalığı kolayca bulaştırır. Dans etme, el sıkışma gibi temaslar da bulaşma nedeni olabilir. Hastaya ait çamaşır, çarşaf ve öteki eşyaların başkaları tarafından kullanılması, yukarıdakilere oranla daha az görülen bulaşma şeklidir.

Konu ile ilgili aramalar: Uyuz Nedir Uyuz ödev ara Uyuz kelime anlamı Uyuz sözlükte ara Uyuz ansiklopedi bilgi bankası ara Uyuz ne demek Uyuz neye denir

Uyuz ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver