Uykusuzluk Çekme, Uykusuzluk Çekme Nedenleri, Uykusuzluk Hastalığı Neden Olur

uykusuzluk neden kaynaklanır, uykusuzluk neden olur, uykusuzluk nedenleri nelerdir, uyuyamam nedenleri

Uykusuzluk nedenleri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Yapılan bir araştırmaya göre toplumun %36’sı uykusuzluk problemi yaşamaktadır. Uykusuzluk problemi yaşayanların sayısı da gitgide artmaktadır. Yeterli süre uyumama yada uyku kalitesinde sorun yaşama, kişinin bir sonraki güne olan motivasyonunu da alt üst etmekte. Kalitesiz, yetersiz ve düzensiz uyku, sabahları tazelenmiş olarak uyanmak yerine, daha yorgun ve daha halsiz uyanmamıza neden olur.

 

Bünyemiz için gerekli uyku saati 8-9 saattir. Bu saatten az uyumak uykusuzluk problemine yol açar. Uykusuzluk, gün içinde stres, sıkıntı, yorgunluk, halsizlik ve daha birçok sorunların görülmesine neden olur. 10 saatlik bir uykuya ihtiyacınız varsa ve siz 8 saat uyuyabildiyseniz yeteri kadar inlenmiş ve rahatlamış olmazsanız.

 

Uykusuzluk Nedenleri

 

Çoğu uzman uykusuzluk nedeni olarak psikolojik sorunları öne sürer. Ama uyuyamama nedenleri sadece psikolojik sorunlar değildir. Uykusuzluğa yol açan nedenler arasında anksiyete bozukluğu veya depresyonda bulunur. Depresyondaki bir kişi, kafasını başka şeylerle meşgul ettiği için uykuya dalmada sorun yaşar.

Yatak odasının sessiz olmaması da uykusuzluk nedenidir. Kişi sesli bir ortamda uyumada zorluk çeker. Ayrıca yatağın rahat olmaması da, kalitesiz bir uykuya neden olur.

Stres, sıkıntı, yatak odasında fazla zaman geçirme, yatak odasında bulunan saat, dikkatin uykuya verilmemesi, fazla miktarda kafein alımı yada sigara kullanımı ve düzensiz uyku saatleri uykusuzluk hastalığına yakalanmanıza neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver