Uyku Nedir Hakkında Bilgi

Uyku Nedir

Uyku anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Uyku Nedir, Uyku Ne Anlama Gelir, Uyku Ne Demektir, Uyku Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Uyku ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Uyku Anlamı

Organizmanın belirli aralıklarla dış uyarılara karşı kapanması, istemli kas hareketlerinin hemen bütünüyle ortadan kalkması şeklinde görülen normal fizyolojik durum. Yalnızca gelişmiş hayvanlarda görülen uyku, vücudun her türlü fonksiyonu için vazgeçilmez bir gereksinmedir. Uyku durumunda vücudun bütün işlevleri yavaşlar, kan basıncı ve vücut sıcaklığı düşer, bezlerin çalışması en az seviyesine iner. Elektroansefalografi ile yapılan ölçmeler, uykunun ilk iki saatte en derin durumda olduğunu, daha sonra giderek hafiflediğini göstermiştir. Uyku gereksinmesi kişiden kişiye değişir. Uykunun vücudun dinlenmesi bakımından derecesi yalnız uyku süresine bağlı değildir. Uyku derinliği ile uyku süresinin çarpımı uyku miktarını verir. Dinlenme için esas ölçü budur. Uyku derinliği, uyanmak için gerekli uyarının derecesi ile ölçülür. Uykunun esas amacı, merkezî sinir sisteminin dinlendirilmesidir.

Konu ile ilgili aramalar: Uyku Nedir Uyku ödev ara Uyku kelime anlamı Uyku sözlükte ara Uyku ansiklopedi bilgi bankası ara Uyku ne demek Uyku neye denir

Uyku ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver