Uyku Hapı, Uyku Hapı Öldürürmü, Uyku Hapı Öldürüyor Mu

uyku hapı ve zararları, uyku hapının zararları, uyku hapının zararları nelerdir, uyku hapları zararlı

Uyku hapları zararlı mı?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Uyumakta zorluk çekenlerin tercih ettiği uyku haplarının sağlığa zararlı olduğu düşünülüyor. Uyumak, ruhen ve fiziken insanı rahatlatan bir olaydır. Ama bazıları için oldukça zor olan bu olay, sağlıklı yaşamanın kapılarını kapatır.

 

Uyku esnasında sinir sisteminin dinlenmekte ve bağışıklık sistemi işlevini yerine getirmektedir. Nasıl ki yemek yemeye, spor yapmaya yada çalışmaya zaman ayırıyorsak uykuya da zaman ayırmamız gereklidir. Bu her canlı için gerekli olan bir durumdur.

Sağlıklı bir vücut ve sağlıklı bir zihin, yeterli ve düzenli uyku ile mümkündür. Lakin, uyumakta zorlananlarda var. Uyumak için kullanılan uyku haplarının, kanser ve ölüm riskini arttırdığı ortaya çıktı. Kullanılan uyku hapının dozu arttıkça, ölüm riski de artmaktadır. Uyku hapı kullananların ölüm riski kullanmaya göre 3,5 kat daha fazla.

Sık sık uyku hapı kullanmak kanser olma riskini de arttırıyor. Bu risk kullanmayanlara göre %35 daha fazla. Bilim adamları ölüm ve kanser riskini arttıran uyku haplarını çok fazla kullanmamayı önermekteler.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver