Uyku Apnesi, Uyku Apnesi Neden Olur, Uyku Apnesi Nedenleri

uyku apnesi nedir, uyku apnesi nedir belirtileri nelerdir, uyku apnesi nedir nasıl tedaviedilir,

Uyku Apnesi Nedir? Uyku Apnesi Nedenleri Ve Tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Çoğu zaman horlamayı bir şikayet olarak görmez; gün içi yorgunluklarımıza, işimizin yoğunluğuna bağlar ve bu  durumu doktora gitme nedeni olarak düşünmeyiz. Her gece düzenli horluyorsanız ve gün içinde kendinizi  uykulu ve yorgun hissediyorsanız, sizde “uyku apnesi” olabilir. Uyku apne durumu toplumda  astım ve şeker hastalığı kadar sık görülen bir hastalık olmasına rağmen tanısı konulmadığı için gizli kalmıştır.

 

Son 15 senede yeni bir hastalık gözlenmiştir. Bazı kişilerde uyku esnasında, belirli aralıklarla solunumlarının durduğu ve solunum durmasının 10 saniyelik sürelerle gece boyunda 300′den fazla tekrarladığı saptanmıştır.

Normal kişilerde de uyku esnasında solunum durması olmaktadır, fakat bu durmalar en fazla 10 defa tekrarlar. Uyku apnesinin 3 tipi vardır. Obstrüktif tipte: Soluk alma hareketi devam ederken hava akımı arka ağız boşluğunun kapanması sonucu durur. Arka ağız boşluğu dilin arkaya dönmesi, bademciklerin büyümesi, şişmanlık dolayısıyla boşluğun daralması veya bu boşluğu yapan adalelerin gevşekliği nedeniyle olabilir. Bu nedenle bu hastalarda geceleri aşırı horlama vardır.

Hastalar uykuda nefeslerinin durduğunun farkına varmazlar. Fakat korkulu rüya ve kabus görmek, sıkıntı ile uyanmak gibi şikayetleri olabilir. Sabahları yorgun olurlar, gün boyu uyuklarlar ve baş ağrısından şikayet ederler. Ruhsal bozukluklar gösterirler.

Merkezi uyku apnesi tipinde: Bu hastalarda hem soluk alma, hem de göğüs hareketi durmuştur. Uykuda hızlı göz hareketleri denen dönemde solunum merkezinin durması esas nedendir. Bazı hastalarda solunum yollarının tıkanması ile birlikte solunum merkezinin durması vardır. Hastalığın gelişmesinde şişmanlığın rolü vardır ve solunum yetmezliği gelişebilir, kalp atışlarında çeşitli düzensizlikler oluşur.

Tedavide: Hasta şişmansa zayıflatılır. Uyku ilaçları alkol yasaklanır. Hastalar bir taraflarına, başları yüksek olarak yatmalıdırlar. İlaç olarak solunum merkezini uyaran ilaçlar veya trakeaya dışardan delik açılarak kanül konulması denenebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver