Uydu Nedir Görevi Ne İşe Yarar Hakkında Bilgi

Uydu Nedir Görevi Ne İşe Yarar

Uydu anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Uydu Nedir, Uydu Ne Anlama Gelir, Uydu Ne Demektir, Uydu Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Uydu ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Uydu Anlamı

Uydu Nedir Görevi Ne İşe yarar
Uzayda kendisinden daha büyük bir şeyin çevresinde dönen doğal ya da yapay gök cismine verilen ad. Gezegenlerin çevresinde dönen aylar doğal uydudur. Dünya’nın tek uydusu, Mars’ın Fobos ve Deimos adlı iki küçük uydusu vardır. Venüs ve Merkür’ün hiç doğal uydusu bulunmazken, dev gezegenler Jüpiter, Satürn, Neptün ve Uranüs’ün toplam 124 doğal uydusu vardır. En çok uyduya sahip gezegen çevresinde değişik yörüngelerde dönen 61 uyduyla Jüpiter’dir.

İnsan eliyle yapılmış, roket ya da uzay mekikleriyle uzaya gönderilerek, Dünya’nın ya da öteki gezegenlerin çevresindeki bir yörüngeye yerleştirilen uydular da yapay uydudur.

Dünya’nın çevresinde iletişim, meteoroloji, madencilik ve casusluk amaçlı yaklaşık 600 uydu dönmektedir. Yörüngede bulunan ve içinde astronotların ve bilim adamlarının sürekli kalıp, bilimsel deneyler yaptığı Uluslar Arası Uzay İstasyonu da gerçekte Dünya’nın bir yapay uydusudur.

Konu ile ilgili aramalar: Uydu Nedir Uydu ödev ara Uydu kelime anlamı Uydu sözlükte ara Uydu ansiklopedi bilgi bankası ara Uydu ne demek Uydu neye denir

Uydu ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver