Uyarlama Nedir Hakkında Bilgi

Uyarlama Nedir

Uyarlama anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Uyarlama Nedir, Uyarlama Ne Anlama Gelir, Uyarlama Ne Demektir, Uyarlama Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Uyarlama ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Uyarlama Anlamı

Yabancı bir yapıtı yer adlarından kişi adlarına varıncaya değin değiştirerek, kendi toplum yaşayışına ve ulusal özelliklerine uydurma, adaptasyon. Genellikle tiyatro oyunlarında bu yola başvurulur. Çevirmen, toplumca yadırganmaması için olayı kendi toplumuna uyarlar, halkının dilindeki deyimleri kullanır, gelenek ve göreneklerine aykırı olan durumları değiştirir. Özellikle Tanzimat döneminde bu yola çokça başvurulmuştur. Uyarlama yoluyla Türk tiyatrosunun gelişimine katkıda bulunanların başında Ahmet Vefik Paşa, Âli Bey, Hasan Bedrettin Paşa ve Manastırlı Rifat gelir.

Konu ile ilgili aramalar: Uyarlama Nedir Uyarlama ödev ara Uyarlama kelime anlamı Uyarlama sözlükte ara Uyarlama ansiklopedi bilgi bankası ara Uyarlama ne demek Uyarlama neye denir

Uyarlama ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver