Üvez Nedir Hakkında Bilgi

Üvez Nedir

Üvez anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Üvez Nedir, Üvez Ne Anlama Gelir, Üvez Ne Demektir, Üvez Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Üvez ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Üvez Anlamı

Gülgiller (Rosacae) familyasının Sorbus cinsini oluşturan çeşitli ağaç ve çalı türlerinin genel adı. Bu türlerin bazıları beyaz çiçekleri ve gösterişli meyvelerinden dolayı süs bitkisi olarak yetiştirilirken bazıları da ilâç sanayiinde kullanılır.

Türkiye’de yaklaşık 11 tür üvez yetişir. Sorbus domestica Marmara, trakaya bölgesiyle Kuzey Anadolu’nun batı bölümünde yetişir. Bu bitkinin yaprakları ve meyveleri ishal kesici olarak kullanılır. Anayurdu Avrupa olan ve Türkiye’nin kuzey ve doğu kesimlerinde yetişen kuş üvezi (S. aucuparia) küçük meyvelerinden ötürü öteki türlerinden kolayca ayrılır.

Konu ile ilgili aramalar: Üvez Nedir Üvez ödev ara Üvez kelime anlamı Üvez sözlükte ara Üvez ansiklopedi bilgi bankası ara Üvez ne demek Üvez neye denir

Üvez ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver