Utangaçlık Çekingenlik ve Sosyal Fobi Nasıl Tedavi Edilir ve Öneriler

Merhaba arkadaşlar, öncelikle sitemize hoşgeldiniz. Burada utangaç ve çekingen insanlar yani sosyal fobisi olanlar için tedavi yerine geçebilecek bir takım çözüm önerileri vereceğim. Tabi ki ben bir sosyolog veya psikolog değilim, fakat okuduklarımdan ve yaşadıklarımdan öğrendiğim deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım. Öncelikle utangaçlık, çekingenlik ve sosyal fobisi olanlara sesleniyorum. Yalnız değilsiniz! Türkiye ve Dünya’da bir çok insan sizin çektiğiniz sıkıntıları çekiyor ve yine bir çok insan utangaçlık ve çekingenliği tedavi ederek yeniyor. Eğer siz de uzun uzadıya denemelerinizden sonra kendi başınıza sosyal fobiyi nasıl yeneceğinizi bulamadıysanız, burada yazacaklarımı denemenizde fayda var. Çünkü bunların tamamı uzmanların bu konudaki önerilerinden oluşmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Peki Utangaçlık, Çekingenlik ve Sosyal Fobi Nasıl Tedavi Edilebilir?

Üzerinizdeki utangaçlık ve çekingenlik maskesini çıkarıp atabilmeniz için size işe yarayan bir takım önerilerde bulunacağım.

– Sosyal fobi ile ilgili bir liste çıkartın.

– Listenizde, sizi sosyal ortamlarda engelleyen tüm durumları yazın.

– Sonra bu durumları en kolayından, en zoruna doğru numaralandırın.

– Zorlandığınız alanları listeleyin. Örneğin; ofis, AVM, karşı cins

– Listede size en kolay gelen davranış ve durumu seçin ve bunu aşmak icin karar alın.

– Birkaç gün kararınıza zihin olarak alışmaya calışın. 2-3 gün sonra, aşmak istediğiniz durumu davranışlarınıza uygulayarak alıştırmalar yapın.

Örneğin dolmuş şoförüne yüksek sesle “inecek var!” deyin.

– Kendinize güvenle ilgili konuşmalar yapın.

– Aynanın karşısında yapmayı planladığınız konuşmanın alıştırmalarını yapın.

– Bol bol sosyal ortamlarda bulunmaya calışın..

– Topluluk önünde bir sunum yaparken sesinizin titremesi, avuçlarınızın terlemesi ve yüzünüzün kızarmasına aldırış etmeyin. Bunlara kafanızı taktıkça sizi daha çok engelleyecektir.

– Yakın çevrenizi, aile ve arkadaşlarınızı çevrenize toplayarak, kendinize güvendiğiniz bir konuda kısa bir sunum hazırlayıp, sunun. Onlarla alıştırma yapın.

– Evden çıkamayacak durumda olanlar, vakit kaybetmeden uzman yardımı almalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

1 Yorum

  1. Kardeş senin verdgin tavsiyeleri denemekten korkuyorum ya işe yaramzsa tedavi almak isterdim ancak annem ve babamdan utanıyorum :( başka bi yolu yok mu msn me yolalsan devaiyi !! en azından denrim

Cevap Ver