Ut Nedir Nasıl Çalınır Hakkında Bilgi

Ut Nedir Nasıl Çalınır

Ut anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Ut Nedir, Ut Ne Anlama Gelir, Ut Ne Demektir, Ut Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Ut ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Ut Anlamı

Türk müziği araçlarından, iri karınlı, kısa ve kıvrık saplı, kirişli ve mızrapla çalınan bir çalgı. Bombeli olan arka bölümü çember şeklinde 19 ya da 21 tahtadan yapılır. Gövdenin içi boştur. Göğüs denen ön bölümün ortasında büyük, yanlarında “gül” adı verilen iki küçük oyuk bulunur.

Udun 6 çift teli vardır ve mızrapla çalınır. Günümüzde tellerin ince olan 3 çifti misinadan, öteki 3 çifti de çelikten yapılır. Mızrap yapımında yaygın şekilde ham madde olarak kullanılan malzeme plâstiktir.

Udun icadı konusunda verilebilecek kesin bir tarih, ulus ya da dönem adı yoktur. Hakkında bilinen; çok eskilerden beri kullanılan bir saz olduğudur. Ud, Müslüman Arapların İspanya’yı 711 yılında fethinden sonra Avrupa’ya geçmiştir.

Konu ile ilgili aramalar: Ut Nedir Ut ödev ara Ut kelime anlamı Ut sözlükte ara Ut ansiklopedi bilgi bankası ara Ut ne demek Ut neye denir

Ut ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver