Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölümü Meslek Rehberi 2013-2014 Ygs Lys Başarı Sırası, İş Olanakları, Kaç Puan Gerekir, Geleceği Tercih Edilir Mi, İş Bulma Durumu

 

Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölümü Nedir Mesleği Hakkında Bilgi

Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Nedir, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Ne İş Yapar, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Maaşları, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Puan Türü, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği İş İmkanları, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği İş Çalışma Alanları, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Mesleği Hakkında Bilgiler, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Bölümünün Geleceği, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Bölümü Tercih Edilir mi, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Bölümü 2011 YGS LYS Başarı Sırası, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği İçin Kaç Puan Gerekir, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Tanıtımı, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Kazanç Durumu,Meslek Rehberi,Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Taban Puanları 2011 2012,Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Mezunları Ne İş Yaparlar,Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Bölümü İş Olanakları, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği İş Bulma Durumu,Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Bölümü Olan Üniversiteler, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği İş İmkanları, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Maaşları, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Ne İş Yapar, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Nedir, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Puan Türü

Sponsorlu Bağlantılar

Üniversite sınavına hazırlanan ve Üstün Zekâlılar Öğretmenliği bölümünü seçecek adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler:

Bu program, normal sınıflara veya sadece üstün zekâ düzeyinde olan çocukların olduğu sınıflara devam eden üstün zekâlı öğrencilere, onların gereksinimlerini karşılayacak farklılaştırılmış bir eğitim verecek sınıf öğretmeni adayları yetiştirir.  Eğitimde sınıf öğretmenliği programındaki temel derslerin yanı sıra üstün zekâlı çocukların eğitimine ilişkin özel dersler de verilmektedir. Amaç, öğretmen adaylarını, öğrencilerini her yönüyle geliştirerek yaşama hazırlayacak ve onların topluma karşı olan sorumluluklarının bilincinde bireyler olarak yetişmelerini sağlayacak bilgilerle donatmaktır.

Çalışma Alanları:

Mezunlar, özel eğitim gerektiren üstün zekalı öğrencilerin, potansiyellerini tam olarak gerçekleştirebilmeleri için gerekli olan eğitim programlarının hazırlanması ve uygulanması alanında çalışmalar yaparlar. Özel eğitim gerektiren bireylerin eğitim ve sosyal gereksinimlerini karşılamak için özel olarak yetiştirilmiş personel, geliştirilmiş eğitim programları ve yöntemleri ile özel eğitim gerektiren bireylerin bireysel yeterliliklerine dayalı, gelişim özelliklerine uygun ortamlar hazırlarlar.

Mezunlar, sınıf öğretmeni olarak tüm resmi ve özel ilköğretim okullarında çalışabileceklerdir. Sınıf öğretmenliği programında okutulan temel derslere ek olarak, üstün zekâlı çocukların eğitimine dönük alacakları dersler sayesinde, sınıf öğretmenliği programlarından mezun olanlar arasında ayrıcalıklı bir konuma sahip olacaklardır ve normal sınıflarda olduğu gibi üstün zekâlılar için açılmış özel sınıf ve okullarda da sınıf öğretmeni olarak çalışabileceklerdir. Ülkemizde sınıf öğretmeni açığı olduğu için iş bulma sorunu olmayacaktır.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Üstün zekâlıların, potansiyellerini gerçekleştirebilmeleri için, küçük yaşlardan itibaren, gereksinimleri doğrultusunda  özel  eğitime tabi tutulmaları gerektiğinin anlaşılması, bu alanda yetişmiş nitelikli eğitimcilere duyulan ihtiyacın artmasına yol açmıştır. Günümüzde bu alanda görev yapan nitelikli eleman sayısı, ihtiyacı karşılamaya yetmemektedir. Bu alanda çalışan eğitimcilere olan gereksinim önümüzdeki yıllarda da devam edecektir.

Mesleğin gerektirdiği özellikler:

Üst düzeyde soyut düşünme yeteneğine sahip olması
Matematik, Türkçe, Temel Bilimler ve Sosyal Bilimlere ilgi duyması ve bu konularda başarılı olması
Düşüncelerini etkili bir biçimde aktarabilmesi
insanlarla iyi iletişim kurabilmesi ve çocukların duygularını anlayabilmesi
Çocukları sevmesi ve sabırlı, dikkatli, hoşgörülü olması
İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilmesi
Kendini ve çevresindekileri geliştirme çabası içinde olması
Yeniliklere açık ve yaratıcı olması gerekir
ÜSTÜN ZEKÂLILAR ÖĞRETMENLİĞİ (YGS–6)
ÜNİVERSİTE     TABAN P     BAŞARI S
İSTANBUL Ü.     448,443     64.500
MALTEPE Ü. (TAM B.)     444,549     69.300
MALTEPE Ü.     229,475     859.000

  • Meslek Rehberi
  • Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Bölümü 2011 Ygs Lys Başarı Sırası
  • Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Bölümü Hangi Üniversitelerde Var
  • Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Bölümü Iş Olanakları
  • Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Bölümü Olan Üniversiteler
  • Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Bölümü Tercih Edilir Mi
  • Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı
  • Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Bölümünün Geleceği
  • Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Için Kaç Puan Gerekir
  • Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Iş Bulma Durumu
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver