Üslü Çokluklar Nedir Hakkında Bilgi

Üslü Çokluklar Nedir

Üslü Çokluklar anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Üslü Çokluklar Nedir, Üslü Çokluklar Ne Anlama Gelir, Üslü Çokluklar Ne Demektir, Üslü Çokluklar Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Üslü Çokluklar ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Üslü Çokluklar Anlamı

A ve x birer gerçel sayı olmak üzere, aa yazılışında a sayısına (üs) ve xa sayısına (üslü çokluk) verilen ad. Bu yazılışta a sayısına, x tabanının üssü denir. xa, “iks üssü a” diye okunur ve a tane x’in çarpımını gösterir. İçinde kuvvet alma işlemi bulunan çokluklar olarak da tanımlanabilen üslü çokluklarda işlemlerin belirli kuralları vardır: 1) Toplama ve çıkarma için terimlerin benzer (aynı kuvvetten) olması gerekir: 2a2-3a+3a2+4a=5a2+a; 2). Çarpma için tabanların aynı olması gerekir: a.a2=a3 ve a.a2.b=a3b; 3) Bölme için tabanların aynı olması gerekir ve bölünenin üssünden bölenin üssü çıkarılır: a3/a2=a3-2=a; 4) Kuvvet almada, üsler birbiriyle çarpılır: (a2)3=a2.3 =a6. Üssü sıfır olan bir sayı 1′e, 1 olan sayı da kendisine eşittir.

Konu ile ilgili aramalar: Üslü Çokluklar Nedir Üslü Çokluklar ödev ara Üslü Çokluklar kelime anlamı Üslü Çokluklar sözlükte ara Üslü Çokluklar ansiklopedi bilgi bankası ara Üslü Çokluklar ne demek Üslü Çokluklar neye denir

Üslü Çokluklar ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver