Uskumru Nedir Hakkında Bilgi

Uskumru Nedir

Uskumru anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Uskumru Nedir, Uskumru Ne Anlama Gelir, Uskumru Ne Demektir, Uskumru Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Uskumru ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Uskumru Anlamı

Uskumrugillerden sıcak ve ılık denizlerde sürü durumunda yaşayan, çizgili bir deniz balığı. Küçüklerine vonoz ya da uskumru vonozu denir; şubattan sonraki yağsız zamanlarındaysa çiroz olarak anılır. Sürüler hâlinde dolaşan göçmen bir balıktır. Boyları 30 ilâ 50 cm arasında değişir. Marmara bölgesinin yerli balığıdır. Geçmişte Karadeniz ve Ege arasında büyük göçler yapan, eti çok lezzetli, bol avlanılan uskumru, şimdilerde aşırı avlanma ve ekolojik nedenlerle seyrek rastlanan, âdeta tükenmiş bir balıktır.

Yurdumuzda Akdeniz ve Kuzey Ege’de rastlanır. Bunun dışında Atlantik okyanusunun ılıman iklimli her iki kıyısında da bolca bulunuken, kuzeyindeki soğuk iklimlerde rastlanmaz. İki-üç yaşında olgunlaşan dişi uskumrular yumurtlama döneminde 350-400 bin yumurtayı denize bırakır. Üreme devresi şubat-nisan arasındadır. Plânktonlar, hamsi, çaça gibi küçük balıklar ve bunların yavruları uskumrunun besinleri arasındadır.

Konu ile ilgili aramalar: Uskumru Nedir Uskumru ödev ara Uskumru kelime anlamı Uskumru sözlükte ara Uskumru ansiklopedi bilgi bankası ara Uskumru ne demek Uskumru neye denir

Uskumru ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver