Usculuk Nedir Hakkında Bilgi

Usculuk Nedir

Usculuk anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Usculuk Nedir, Usculuk Ne Anlama Gelir, Usculuk Ne Demektir, Usculuk Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Usculuk ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Usculuk Anlamı

Us bilgisine dayanan, doğruluğun ölçütünü duyularda değil, düşmede ve tümdengelimli çıkarımlarda bulan öğretilerin genel adı. Rasyonalizm ya da akılcılık olarak da bilinir. Bilgi öğretisinde usçuluk, bilginin usa, anlama yeteneğine, düşünceye dayandığını ileri sürer. Usta gerçekliğin bilgisini veren önsel kavramlar ve önsel önermeler vardır.

Eski Yunan düşünürlerinden bir çoğu, özellikle Parmenides ve Plâton usçudur. Yeni Çağda Descartes usçuluğu temellendirir. Ona göre, doğruluk duyusal algılarda değil, us kavramlarında, doğuştan kavramlarda verilmiştir. Bu gibi kavramlar matematiğin kavramlarıyla töz, nedensellik gibi düşünce kavramlarıdır. Bunlar doğuştandır, başka deyişle usa dayanır, doğrulukları duyusal algıda değil, düşüncede temellendirilir.

Başka usçu filozoflar: Spinoza, Leibniz, Kant, Hegel’dir. Hegel’e göre asıl gerçeğe, hiç deneye başvurmadan, yalnızca düşünmenin sınırları içinde kalınarak varılabilir.

Konu ile ilgili aramalar: Usculuk Nedir Usculuk ödev ara Usculuk kelime anlamı Usculuk sözlükte ara Usculuk ansiklopedi bilgi bankası ara Usculuk ne demek Usculuk neye denir

Usculuk ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver