Üre Nedir Hakkında Bilgi

Üre Nedir

Üre anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Üre Nedir, Üre Ne Anlama Gelir, Üre Ne Demektir, Üre Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Üre ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Üre Anlamı

Azotlu besinlerin bedende yanmasıyla oluşan ve erimiş bir durumda idrarla dışarı atılan azotlu maddelere verilen ad.

Proteinler insan bedeninde değişik görevler için kullanıldıktan sonra yıkılır. Bu sürecin bir sonucu olarak (protein yıkım ürünü olan) üre, ürik asit, kreatinin gibi beden için zararlı maddeler açığa çıkar. Bu atıklar sağlıklı kişilerde böbrek tarafından idrarla dışarı atılır. Böbrek yetersizliği varsa söz konusu maddeler dışarı atılamaz ve buna bağlı hastalık belirtileri (hâlsizlik, iştahsızlık, bulantı, kusma, ağızda kötü koku) ortaya çıkar.

Serumda üre, akut ve kronik böbrek hastalıklarına, kan dolaşımının bozulması nedeniyle böbrek perfüzyonunun azalmasına, idrar akışının böbrek sonrası bölgelerde bozulmasına ve aşırı protein alımına bağlı olarak yükselebilir. Serumda ürenin azalması yüksek karbon hidratlı ama düşük proteinli diyetle beslenmede, gebeliğin son dönemlerinde ve ileri karaciğer hasarında görülebilir.

Konu ile ilgili aramalar: Üre Nedir Üre ödev ara Üre kelime anlamı Üre sözlükte ara Üre ansiklopedi bilgi bankası ara Üre ne demek Üre neye denir

Üre ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver