Urartular Nedir Kimlerdir Nerede Yaşamışlardır Hakkında Bilgi

Urartular Nedir Kimlerdir Nerede Yaşamışlardır

Urartular anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Urartular Nedir, Urartular Ne Anlama Gelir, Urartular Ne Demektir, Urartular Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Urartular ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Urartular Anlamı

Doğu Anadolu’da eski krallık (İ.Ö. 900-600). Hurri Devleti’nin yıkılışından sonra, Van Gölü dolaylarında küçük krallıklar kuruldu (İ.Ö.1400-1200). Urartu Krallığı’nın bu küçük krallıkların birleşmesinden doğduğu sanılmaktadır. Krallığın en güçlü dönemlerinde sınırları, doğudan Hazar Denizi’ne, batıdan Malatya’ya; kuzeyde Erzurum ve Erzincan’ı da içine alarak güneyde Musul’a dek uzanıyordu. Tuşpa (Van) kentini başkent edinen devlet, gücünü Asurlulara da kabul ettirerek, 200 yıl boyunca yörenin en güçlü devletlerinden biri olarak yaşadı. İ.Ö. 8. yüzyılda Kimmerler ve İskitlerin saldırılarıyla geriledi ve Med saldırıları sonunda da yıkıldı. Urartularla ilgili bulgular, yüksek bir uygarlık düzeyine eriştiklerini kanıtlar. Erzincan dolaylarındaki Altıntepe’de ve Van dolaylarında ortaya çıkarılan klar, Urartuların mimarlık, süsleme ve maden işleme alanlarında ileri bir düzeyde olduklarını göstermektedir. Ayrıca, Urartu dilinde çiviyazısıyla ya da Hitit hiyeroglif yazısıyla yazılmış birçok tablet de bulunmuştur.

Konu ile ilgili aramalar: Urartular Nedir Urartular ödev ara Urartular kelime anlamı Urartular sözlükte ara Urartular ansiklopedi bilgi bankası ara Urartular ne demek Urartular neye denir

Urartular ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver