Uranüs Nedir Özellikleri Hakkında Bilgi

Uranüs Nedir Özellikleri

Uranüs anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Uranüs Nedir, Uranüs Ne Anlama Gelir, Uranüs Ne Demektir, Uranüs Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Uranüs ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Uranüs Anlamı

Güneş Sistemi’nde, Güneş’ten uzaklık sırasına göre yedinci gezegen. 1781 yılında Sir William Herschel tarafından keşfedildi. Güneş’e ortalama uzaklığı 2.870.000.000 km.dir. Dünya’ya uzaklığıysa 2.500.000.000 km. ile 3.100.000.000 km. arasında değişir. Çapı 51.800 km. olan Uranus’un ekseni yörünge düzlemine 90°’den fazla bir eğiklik gösterir. Diğer önemli özelliği, Güneş Sistemi’ndeki öteki gezegenlere göre dönüş yönünün ters olmasıdır. Güneş çevresindeki dönüşünü 84,015 Dünya yılında, kendi çevresindeki dönüşünü ise 11 saatte tamamlar. Kutuplarında gecelerin uzunluğu 40 yıl sürer. Spektral analizle yapılan gözlemlere göre atmosferinde metan ve hidrojen olduğu sanılmaktadır. Yine bu gözlemlere göre yüzey sıcaklığı -200°C dolayındadır. Uranus’un çevresinde 9 halka bulunduğu saptanmıştır. Uranus’un kütlesi Dünya kütlesinin 14,58 katıdır. Yoğunluğu da Dünya yoğunluğunun 0,23′üne, su yoğunluğununsa 1,3′üne eşittir. Uranus’un 5 tane uydusu vardır. Gezegene uzaklık sırasına göre uyduları ve çapları şöyledir: Miranda (330 km.), Ariel (800 km.), Umbriel (600 km.). Titania (1.100 km.) ve Oberon (1.000 km.). Uranus’un merkezinde bir kaya çekirdek, onun üzerinde buz tabakası, daha üstte de moleküler hidrojen tabakası bulunmaktadır.

Konu ile ilgili aramalar: Uranüs Nedir Uranüs ödev ara Uranüs kelime anlamı Uranüs sözlükte ara Uranüs ansiklopedi bilgi bankası ara Uranüs ne demek Uranüs neye denir

Uranüs ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver