Ulufe Nedir Hakkında Bilgi

Ulufe Nedir

Ulufe anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Ulufe Nedir, Ulufe Ne Anlama Gelir, Ulufe Ne Demektir, Ulufe Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Ulufe ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Ulufe Anlamı

Osmanlı İmparatorluğu’nda kapıkulu askerlerine her üç ayda bir verilen maaş. Sözcük, süvarilerin atları için verilen yulaf parası anlamına gelen Arapça “alef”ten gelir. Ancak zamanla, doğrudan, askere ödenen maaş anlamına kullanılmıştır. Ulufe, yalnız kapıkulu askerlerine, üç ayda bir, merkez hazineden nakit olarak ve ana kütük defterinde kayıtları bulunan asker sayısına göre verilirdi. Ayrıca, ana kütük defterinde isimleri yazılı askere, isminin ve maaş derecesinin yazılı olduğu bir kâğıt verilirdi. Buna “esame” denirdi. Ulufe, Topkapı Sarayı’nda törenle dağıtılır, askerin kendilerine ikram edilen yemek ve şekeri kabul etmesi itaatine, kabul etmemesi isyana eğilimli olduğuna işaret ederdi. Muharrem, safer, rebiülevvel aylarının ulufesine “masar”; rebiülahir, cemaziyelevvel, cemaziyelahir aylarının ulufesine “recec”; recep, şaban, ramazan aylarının ulufesine “reşen”; şevval, zilkade, zilhicce aylarının ulufesine “lezez” adı verilirdi.

Konu ile ilgili aramalar: Ulufe Nedir Ulufe ödev ara Ulufe kelime anlamı Ulufe sözlükte ara Ulufe ansiklopedi bilgi bankası ara Ulufe ne demek Ulufe neye denir

Ulufe ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver