Ulucami Nedir Nerededir, Yapılışı, Ne Zaman Ve Kim Tarafından Yapılmıştır Hakkında Bilgi

Ulucami Nedir Nerededir, Yapılışı, Ne Zaman Ve Kim Tarafından Yapılmıştır

Ulucami anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Ulucami Nedir, Ulucami Ne Anlama Gelir, Ulucami Ne Demektir, Ulucami Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Ulucami ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Ulucami Anlamı

Ulucami Nedir Nerededir, Yapılışı, Ne Zaman ve Kim Tarafından Yapılmıştır
Çok kubbeli camilere verilen genel ad. Ulucamilerin kökeni, ilk dönem İslâm mimarîsinin payeler ve sütunlar üzerine oturan düz damla örtülü avlulu camilerine dayanır. Bu camilerin sıcak ülkelerde açık bırakılan avlusu, Anadolu’da küçültüldü ve caminin içine alındı; cami de her yandan dışarıya kapatıldı. Ulucamiler, Selçuklular döneminde düz bir damla örtülürken, Osmanlılarda çok sayıda kubbe kullanıldı ve ilk kez anıtsal bir mekân ortaya çıkarıldı. Anadolu’daki ulucamilerin en önemlisi, Bursa’da bulunan ve Yıldırım Bayezit zamanında yaptırılan Ulucami’dir. Ulucami, damla örtülen Selçuklu camilerinin kubbeli düzene çevrilmiş ilk örneğidir. 12 paye ile 5 nefe bölünen bu caminin 20 kubbesi vardır. Türkiye’de hiçbir camide bu kadar çok kubbe yoktur. Duvarların kalınlığı ve büyüklüğüyle çağının yapıtları arasında önemli bir yer tutar. İç süslemeleriyle de dikkati çeken Ulucami’nin eski kütüphanesinin içinde yazma kitaplar ve altın işlemeli bir Kuran bulunmaktadır.

Konu ile ilgili aramalar: Ulucami Nedir Ulucami ödev ara Ulucami kelime anlamı Ulucami sözlükte ara Ulucami ansiklopedi bilgi bankası ara Ulucami ne demek Ulucami neye denir

Ulucami ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver