Ulaştırma ve Lojistik Bölümü olan üniversiteler, Ulaştırma ve Lojistik Bölümü hangi üniversitelerde var? 2013-2014

Üniversite sınavına hazırlanan ve Ulaştırma ve Lojistik bölümünü seçecek adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Ulaştırma ve Lojistik Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler:

Bu bölüm, tedarik ve dağıtım zincirleri, taşıma, depolama, paketleme ve stok yönetimi konularında gerekli beceri ve bilgi donanımına sahip elemanlar yetiştirir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışma Alanları:

Lojistik sektörünün tüm sektörlerle bağlantılı olması ve uluslararası ticaret sisteminde belirleyici olması nedeniyle bölüm mezunlarının çalışma alanları oldukça geniştir. Bu sektörde çalışanlar, en ucuz maliyetle mal ve hizmetin sağlanılması ve ihtiyaç duyulan yerlere ulaştırılması, işletmenin başarısı için genel lojistik teorilerinin ve lojistik yönetim tekniklerinin uygulanması gibi konularda faaliyetlerde bulunurlar.
Mezunlar, ulusal ya da uluslararası kargo ve lojistik şirketleri, şirketlerin lojistik ve dağıtım bölümleri ya da sigorta, gümrükleme ve depolama hizmeti veren şirketlerde çalışabilirler.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Uluslararası alandaki ticari faaliyetlerin gelişmesiyle birlikte lojistiğe ilişkin faaliyetler işletme başarısını etkileyen önemli faktörlerden biri haline gelmiştir. Lojistik sektörünün genişliği ve sürekliliği bu alanda yetişmiş nitelikli elemanlara olan ihtiyacın devam edeceğini göstermektedir.

Mesleğin gerektirdiği özellikler:

Ekonomi ve sosyal bilimlere ilgi duyması
Planlama ve uygulama yeteneğine sahip olması
Pratik davranma ve doğru kararlar verebilme yeteneğine sahip olması
Zamanı iyi kullanabilmesi
İnsanlarla iyi iletişim kurabilme becerisine sahip olması
İleri görüşlü, tedbirli ve dikkatli olması gerekir.

ULAŞTIRMA VE LOJİSTİK (YGS-6)
ÜNİVERSİTE     TABAN P     BAŞARI S
İSTANBUL Ü.     409,190     126.000
GİRNE AMERİKAN Ü. (TAM B.)     333,673     348.000
GİRNE AMERİKAN Ü.     231.486     852.000
GİRNE AMERİKAN Ü. (%50 B.)     215.344     889.000

 

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver