Ulahlar Nedir Hakkında Bilgi

Ulahlar Nedir

Ulahlar anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Ulahlar Nedir, Ulahlar Ne Anlama Gelir, Ulahlar Ne Demektir, Ulahlar Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Ulahlar ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Ulahlar Anlamı

Romanya’da Osmanlıların Eflâk olarak adlandırdıkları “Wallachia” eyaletinin yerlilerine verilen ad. Kökenleri, Romanya’nın yerli halkı olan Doçlarla buraya daha sonradan yerleşen Romalılara dayanır. Orta Çağ boyunca Balkanlar’daki çeşitli savaşlar nedeniyle dağlarda yaşadılar. Ancak Osmanlıların Balkanlar’a girmeleriyle yavaş yavaş dağlardan inerek köylere yerleştiler. Siyasî bakımdan voyvoda ya da boyarlarca yönetilen Ulahlar, önce Bizans, Bulgar prenslikleri, Avar ve Macarların yönetiminde yaşadılar. Kazıklı Voyvoda olarak bilinen “Voyvoda Vlad”ın Osmanlılara yenilmesi üzerine Osmanlı egemenliğine girdiler. 19. yüzyıla dek Osmanlı egemenliğinde kaldılar.

Konu ile ilgili aramalar: Ulahlar Nedir Ulahlar ödev ara Ulahlar kelime anlamı Ulahlar sözlükte ara Ulahlar ansiklopedi bilgi bankası ara Ulahlar ne demek Ulahlar neye denir

Ulahlar ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver