Uganda Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti Hakkında Bilgi

Uganda Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti

Uganda anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Uganda Nedir, Uganda Ne Anlama Gelir, Uganda Ne Demektir, Uganda Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Uganda ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Uganda Anlamı

Uganda Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi ve Başkenti
Resmî adı Uganda Cumhuriyeti’dir. Başkenti Kampala, nüfusu 23 500 000 (2000)’dur. Yüz ölçümü 235 880 km2 olan Uganda’nın yönetim biçimi cumhuriyettir.

Para birimi Şilin ve resmî dili İngilizce’dir. Halkın %66’sı Hristiyandır, %18′i yerel dinlere inanır ve %16’sı da Müslümandır. Orta Afrika’nın doğu kesiminde yer alan Uganda kuzeyde Sudan, batıda Demokratik Kongo Cumhuriyeti (Zaire), güneyde Ruanda ve Tanzanya, doğuda Kenya ile komşudur. Kişi başına düşen millî gelir 1999 yılına göre 1060 $, ortalama insan ömrü de 45 yıldır. Uganda’nın başlıca kentleri; en büyük kenti başkent Kampala, Entebbe, Arua, Hoima ve Nimule’dir.

Ülke topraklarının büyük bölümünü geniş bir plâto kaplar. Batıda Ruwenzori Dağları, güneybatıda volkanlar görülür. En yüksek dağı 5109 m yüksekliği olan Eldon Dağı’dır. Bunun dışında başlıca dağları Ruwenzori Dağı (5119 m) ve Moroto Dağı (3084 m)’dır. En uzun ırmağı Albert Irmağı’dır. Başlıca gölleri Kyoga, George, Albert, Victoria ve Edward Gölü’dür. Ülkede yüksekliğin ve göllerin yumuşattığı tropik bir iklim hüküm sürer. Uganda’nın kuzeydoğusu kurak, batı ve güneybatısıysa yağışlıdır. Kuzey ve orta kesimlerinde ağaçlıklı savanlar vardır. Güneyde çayırlar arasında akasya ağaçlıklarına rastlanır.

Ülkenin başlıca doğal kaynakları, bakır ve kobalttır. Ülkede yetişen tarım ürünleri de kahve, pamuk, çay, mısır, muz ve şekerdir.

Konu ile ilgili aramalar: Uganda Nedir Uganda ödev ara Uganda kelime anlamı Uganda sözlükte ara Uganda ansiklopedi bilgi bankası ara Uganda ne demek Uganda neye denir

Uganda ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver