Üçoklar Nedir Hakkında Bilgi

Üçoklar Nedir

Üçoklar anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Üçoklar Nedir, Üçoklar Ne Anlama Gelir, Üçoklar Ne Demektir, Üçoklar Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Üçoklar ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Üçoklar Anlamı

Oğuzların sol koluna verilen ad. Oğuzlar, Bozoklar ve Üçoklar olarak ikiye ayrılırdı. Bozoklar, sağda; Üçoklar ise solda otururlardı. Oğuz Destanı’na göre Üçoklar, Oğuz Han’ın 6 oğlundan üç küçüğü olan Dağ Han, Deniz Han ve Gök Han ve bunların dörder oğullarından türemiştir. Buna karşılık sağda oturan Bozoklar, Gün Han, Ay Han ve Yıldız Han ile bunların yine dörder oğullarından çoğalmışlardır. Üçokların işareti ok, Bozoklarınki ise yaydır. Bozoklara göre daha alt düzeyde kabul edilirler. Orta Asya Oğuz Devleti’nde yöneticilerin daha çok Bozoklardan çıktığı, Batı’ya göç olayından sonra da üstünlüğün Üçoklara geçtiği görülmektedir.

Konu ile ilgili aramalar: Üçoklar Nedir Üçoklar ödev ara Üçoklar kelime anlamı Üçoklar sözlükte ara Üçoklar ansiklopedi bilgi bankası ara Üçoklar ne demek Üçoklar neye denir

Üçoklar ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver