Üçgende Benzerlik Nedir Hakkında Bilgi

Üçgende Benzerlik Nedir

Üçgende Benzerlik anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Üçgende Benzerlik Nedir, Üçgende Benzerlik Ne Anlama Gelir, Üçgende Benzerlik Ne Demektir, Üçgende Benzerlik Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Üçgende Benzerlik ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Üçgende Benzerlik Anlamı

Karşılıklı köşeleri arasında bire-bir eşleme kurulan iki üçgende, “karşılıklı açıların ölçüleri eşit ise bu üçgenler benzerdir”, “karşılıklı iki kenarın uzunlukları orantılı ve bu kenarların belirttiği açıların ölçüleri eşit ise, bu üçgenler benzerdir” ve “karşılıklı kenarların uzunlukları orantılı ise bu üçgenler benzerdir” biçiminde ifade edilen benzerlikler. Bu teoremler sırasıyla A.A.A. (açı-açı-açı), K.A.K. (kenar-açı-kenar) ve K.K.K. (kenar-kenar-kenar) benzerlik teoremi adıyla bilinir. Üçgen benzerlikleri, birçok geometri probleminin çözülmesinde kolaylık sağlar.

Örneğin A açısı dik olan bir ABC üçgeninde, bu köşeye ilişkin yükseklik h ve a kenarı üzerinde ayırdığı parçalar p ve q ise, yüksekliğin, ana üçgende oluşturduğu iki üçgenin birbirine benzer olduğu gösterilebilir ve buradan h2=p.q eşitliği bulunabilir.

Konu ile ilgili aramalar: Üçgende Benzerlik Nedir Üçgende Benzerlik ödev ara Üçgende Benzerlik kelime anlamı Üçgende Benzerlik sözlükte ara Üçgende Benzerlik ansiklopedi bilgi bankası ara Üçgende Benzerlik ne demek Üçgende Benzerlik neye denir

Üçgende Benzerlik ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver